Kriminalist Željko Cvrtila za Dnevnik.hr komentirao je tijek istrage i fokus istražitelja u vezi višestrukog ubojstva na području Šibensko-kninske županije.
Istražiteljima je u fokusu ''da se povežu dva mjesta događaja, počinitelj i žrtve'', rekao je i dodao da je potrebno je vidjeti uzročno-posljedičnu vezu i povezanost između aktera.
Prvi smjer sama ubojstva, a drugi - stečajna nagodba
Ova istraga o četverostrukom ubojstvu mogla bi se kretati u dva smjera.
''Jedan bi mogao biti sama ubojstva, da se vidi ako je netko pomagao počinitelju, je li nešto prikrivao, prodavao oružje, pa je na taj način bio involviran. Možda drugi smjer je širi kontekst u kojem se događaj sam odigrao, da se vidi jesu li stečajne nagodbe i postupak sami po sebi bili zakonito provedeni'', rekao je kriminalist Željko Cvrtila.
Istražitelji već sada imaju poprilično kompletnu sliku ubojstava
Također, dodao je da je već sada slika ubojstva složena 80 posto te istražitelji imaju poprilično kompletnu sliku.
''Nakon što se napravi vještačenje sačinit će se opće posebno izvješće koje ide prema DORH-u koje će donijeti odluku. Iako i sam državni odvjetnik zasigurno ima sad već poprilično jasnu sliku što se dogodilo jer je i sam bio na mjestu događaja i rukovodio policijskim očevidom. A ovaj drugi segment koji bi eventualno mogla ići istraga, on bi mogao duže potrajati, ukoliko uopće će biti nekakvih naznaka da se u tom smjeru istraga razvija'', rekao je Cvrtila.
No koliki je problem upravo bio stečajni postupak otkrivaju i zapisnici s ročišta, ali i hrvatski pravni stručnjaci.
'Kasnio s plaćama, isplatio nam ih je kad je valjda došao do novca'
Krvoproliću su prethodili međusobni komplicirani poslovni i imovinskopravni odnosi koje je na kraju raspetljavalo sudstvo. Tvrtka Branka Kolopera, kojeg se povezuje s četverostrukim ubojstvom, u poslovnim problemima našla se 2018. godine.
"On je nama u tom trenutku kasnio četiri plaće, koje je on valjda kad je došao do novca nama isplatio u cijelosti'', govori za Dnevnik.hr Hermiona, bivša radnica.
Ni sam nije mogao naplatiti dugove
Koloper ne može plaćati obveze prema državi, pa je račun tvrtke blokiran, premda ni on sam od svojih dužnika pritom ne može naplatiti potraživanja. Tvrtka potom odlazi u stečaj, a nekretnine na bubanj. Nije bio zadovoljan postignutom cijenom ni činjenicom da ih kupuju njegovi bivši poslovni partneri, ali to je prema riječima jednog od hrvatskih stečajnih upravitelja uobičajena praksa.
''Banka je na kraju pristala da se tako prodaje. Ova zadnja treća dražba pokazuje da su dvije prethodne bile preskupe i to vam je tržište, i to je objektivna istina. Gdje vam je utjecaj suca i stečajnog upravitelja - nula, ništa'', rekao je stečajni upravitelj Ivan Rude.
Uvijek se na dražbi prodaje puno jeftinije
Zbog podmirenja ostatka duga prodaju se i pekarski strojevi. Po mišljenju Kolopera i za 10 do 20 puta manje novca, vidljivo je iz zapisnika s Trgovačkog suda s ročišta. U zapisniku stoji i kako stečajna upraviteljica Danek, koja je odredila iznos, priznala kako službena procjena nije napravljena zbog troška kojim bi se opteretio stečajni postupak.
''Kao i u većini slučajeva kad imovina ide na dražbu većinom se događaju manje svote nego što je stvarna vrijednost, to ga je vjerojatno nešto okrenulo u glavi'', komentirao je Dane iz Šibenika.
Država kroz pravosudna tijela ne ulijeva ono povjerenje
No da je pravosuđe je rak-rana hrvatskog društva te da država mora smanjiti pravnu nesigurnost građana, ističe i odvjetnik Krešimir Škarica.
''Država kroz pravosudna tijela ne ulijeva ono povjerenje, izvjestan stupanj da će se ta potraživanja regulirati na najbolji mogući način u izglednom vremenu. Psiholozi upozoravaju da u društvu rapidno raste osjećaj bijesa i potpora nasilju. To državi mora biti alarm'', objašnjava odvjetnik. S njime se slaže i psihologinja.
"Moramo osigurati dostupnu besplatnu pomoć ljudima koji se nalaze u psihičkoj krizi. I to ne samo pomoć psihologa, nego i pomoć besplatnu pravnika, ekonomista, koji mogu riješiti njihove egzistencijalne brige. U Hrvatskoj, prema podacima FINA-e, gotovo 15 i pol tisuća tvrtki ne može podmiriti svoje dugove čija glavnica iznosi gotovo pet milijardi kuna'', rekla je psihologinja rada na FFZG-u, Darija Maslić Seršić.
Dogradonačelnik upozorio na ključ krvoprolića: 'Imamo problem s lako dostupnim ilegalnim oružjem'
Paško Rakić, dogradonačelnik Šibenika je za RTL Danas govorio o cijelom slučaju koji potresao njihov kraj.
„Naravno da smo svi šokirani i potreseni onim što se dogodilo, a kako sam ja javna osoba poznavao sam sve aktere ove priče i ovih događaja, i iz komunikacije s njima nije bilo elemenata da taj odnos završi tako kobno i tragično kako je i završio. Znamo ono što su mediji prenosili, očito je zavrzlama bila oko stečajnog postupka i nažalost sve je kobno završilo“, rekao je, i potvrdio da osobno poznaje sve aktere, a jednog i jako dobro.
„S Tonijem se znam od srednjoškolskih dana, imam samo riječi hvale za njega i njegovu obitelj, to su krasni ljudi, radili ozbiljan posao, bili su prava gospoda i tim ljudima nanesena je silna nepravda“, rekao je i dodao kako je teško komentirati što netko nosi u sebi i što bi moglo potaknuti na ovako jeziv zločin.
No zato spremno pokazuje na najveći problem.
"Zaključili smo da je ovdje problem bio oko pravnih procedura prilikom stečajnog postupka, ali mi imamo problem s lako dostupnim ilegalnim oružjem i to nacionalni problem i sve službe treba uključiti u rješavanje tog problema. I grad Šibenik se stavlja na raspolaganje kako bismo to riješili“, rekao je, te pojasnio i kako: 'Daljnjim akcijama i policije i države apelirajući na sugrađane da predaju oružje stručnim osoba'.