Naime, razlog je taj što u MUP-u za neke osobe koje se kod njih navode kao nestale i dalje nemaju službenu potvrdu od obitelji niti nadležnih institucija da su one umrle ili pronađene, piše Vjesnik.
Stoga su iz MUP-a pozvali sve građane koji na stranici nestali.hr vide profil osobe za koju imaju nepobitne dokaze da je umrla odnosno pronađena, to dojave policiji.
Do prije dva tjedna ove stranice s jedinstvenom bazom podataka o nestalim osoba nije ni bilo, te se na službenoj stranici MUP-a navodilo svega osamdesetak osoba s tek osnovnim podacima o osobi te njezinu nestanku, dok se u Hrvatskoj nestalima vodi ukupno 2.428 osoba. Iz MUP-a ističu kako je zamijećen veliki interes građana koji su nakon medijskih napisa o bazi otišli na stranicu te poslali dodatne fotografije o nestalim osobama, ali i potrebne informacije, čime je već u samom startu stranica opravdala svoju svrhu.
Objavljivat će se i videozapisi nestalih osoba
U pripremi je i skoro objavljivanje videozapisa na kojima su nestale osobe, a koji bi građanima, policiji i članovima obitelji dali više informacija o osobama s kojima se nestala osoba družila i lokacijama na kojima je boravila. Novitet na stranici, koji će uskoro zaživjeti, osnivanje je zaklade za nestale osobe, u koju bi svi zainteresirani mogli uplaćivati priloge nužne za potragu.
Ono što već postoji na stranici je mogućnost ispisa u PDF formatu svakog profila nestale osobe s fotografijom kako bi se mogli podijeliti građanima ili nalijepiti na stupove i druge površine bilo gdje u Hrvatskoj. Zanimljivo je da je u nizu prijedloga i savjeta građana zaprimljena i pritužba zašto su na fotografijama nestale osobe nasmiješene te zašto se nestali iz primjerice Bljeska, Oluje, Bleiburga ne evidentiraju zasebno.
Vezani članci:
arti-201109270452006 arti-201102280726006