NITKO NE ZNA GDJE JE /

Lik i (ne)djelo: Kako je Dolački od najpopularnijeg inspektora postao najpoznatiji bjegunac

Dolački se proslavio još krajem devedesetih u prvoj antimafijaškoj akciji u Hrvatskoj

7.2.2019.
10:40
VOYO logo

Željko Dolački sad je i službeno u bijegu.  RTL Direkt je prekjučer prvi javio da je Dolački pobjegao i da se nema namjeru pojaviti u Remetincu na odsluženju kazne, ali preksinoć se još nisu stekli uvjeti za raspisivanje tjeralice. 

Tjeralica je jučer konačno raspisana i Dolački je u ovom trenutku najpoznatiji hrvatski bjegunac. A nema tako davno kad je bio najpoznatiji hrvatski policajac.  Slavu je stekao uhićenjem tzv. zločinačke organizacije na čelu s Nikicom Jelavićem, Zoranom Petrovićem, Zoranom Pripuzom i ostalima ali je taj slavni slučaj na sudu neslavno pao u vodu i svi optuženi su na kraju oslobođeni. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali to Dolačkom nije pokvarilo karijeru nego je dogurao do šefa zagrebačke krim policije. I upravo je na tom radnom mjestu 2016. uhićen zbog pljačke novca i zlata iz policijskog sefa u njegovom uredu. Dva kilograma zlata i 380.000 eura policija nikad nije pronašla a sad evo traži i Dolačkog.

Policija ga bezuspješno tražila na nekoliko adresa

Imanje u izgradnji u Cerju Letovaničkom u vlasništvu je posrnulog šefa zagrebačke krim policije Željka Dolačkog. Vikendica je pokrivena nadzornim kamerama kao da čuva vrijedne stvari. Nešto skromnija je kuća u Starom Čiču gdje Dolački živi s obitelji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija je Željka Dolačkog pokušavala pronaći na nekoliko različitih adresa, ali bezuspješno. Također, od supruge u Starom Čiču nisu mogli dobiti korisne informacije o tome gdje bi se on mogao nalaziti. U mjestu gdje je nekoć bio predsjednik lokalnog nogometnog kluba, o Dolačkom danas nitko ne želi razgovarati.

Za njim je raspisana tjeralica. Nekada su se tako skrivali oni koje je privodio licu pravde, a sada se od lovca pretvorio u lovinu. 

"Ukoliko se utvrdi da njega ovdje nema da ga se ne može pronaći i da postoji sumnja da je on napustio teritorij Hrvatske. Onda je policija ovlaštena raspisati i međunarodnu tjeralicu", kazao je Krešimir Devčić, glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu. 

Dolački se proslavio  još krajem devedesetih u prvoj antimafijaškoj akciji u Hrvatskoj

Dolački se proslavio  još krajem devedesetih u prvoj antimafijaškoj akciji u Hrvatskoj. Duge kose i u kožnoj jakni kao zamjenik šefa krim policije stao je na rep dečkima s Knežije. Optuženi su da su se udružili u takozvanu zločinačku organizaciju, a onda je uslijedilo i spektakularno suđenje organizirano u sportskoj dvorani remetinečkog zatvora. Sve je neslavno propalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud je, dakle, zaključio kako zločinačka organizacija nije postojala, tek su pojedinci osuđeni. Dolački je tada smijenjen zajedno sa svojim šefom i još nekolicinom ljudi iz vrha Državnog odvjetništva.

Nije se proslavio kao svjedok na suđenju Davoru Zečeviću kojemu se sudilo za ubojstvo Željka Šobota. Dolački je s kolegom iste večeri našao rukavice na kojima je bio Zečevićev DNK, ali sve kasnije propada zbog različitih verzija priče oko pronalazaka rukavica. Nakon toga je suspendiran zbog optužbi za podmetanje dokaza i nepravilnosti u radu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naravno da ga znam, bio je dobar policajac, i neke stvari su ne samo laika nego i profesionalca začuđuju. Obično životni putevi se raziđu i nikad ne znaš kad će neka situacija kod nekog biti kriminogena i ima li uopće tu crtu. Je li došlo do takvog momenta u samoj osobi", rekao je kriminalist Dubravko Klarić.

U vrijeme Ostojića dolazi na mjesto Šefa službe organiziranog kriminaliteta

Kasnije je vraćen na posao kao policajac, a za vrijeme Ranka Ostojića, 2012. dolazi na mjesto Šefa službe organiziranog kriminaliteta. 2016. u travnju počinje priča vrijedna ekranizacije u kriminalističkoj seriji.

"Možeš se lako poskliznuti. Kontakti su svakakvi, gledaš poroke i onu prljavu stranu života ljudi", kaže Klarić.

Načelnik krim-policije iz sefa u vlastitom uredu malo pomalo uzimao je novac, a onda pilom prerezao sef da bi inscenirao krađu. I ta je pila na suđenju bila ključan detalj. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ta pila koju je optuženik donio na sud kao dokaz svoje nevinosti, proizvedena 2017, a on je tvrdio da ju je kupio 2016. što je nemoguće", kazala je sutkinja Maja Štampar Stipić.

Zlato i novac koji su ukradeni iz zgrade policije, za koju su rijekti vjerovali da će ikada biti opljačkana, nikada nisu pronađeni. Za sada nije pronađen ni onaj koji je nepravomoćno osuđen za krađu. Poslužio se u Hrvatskoj već viđenim trikom. I Miroslav Kutle je prebjegao u BiH kako bi izbjegao zatvor. Zadnji je to napravio Zdravko Mamić. Umjesto u remetinečkoj ćeliji, moli po Međugorju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema dvojno državljanstvo

Dolački nema dvojno državljanstvo koje bi mogao iskoristiti, ali u zatvoru nije jer po zakonu u nije morao biti na izricanju presude. Da se sustav ismijava zbog lošeg zakona svjestan je i sam ministar.

"Raspravit ćemo o eventualnim alatima koji bi to spriječili, a posebno bi važno bilo da s nekim susjednim državama sjednemo za stol da redefiniramo moguće napretke u našim bilaterlim ugovorima kako bismo takve stvari spriječili", rekao je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.

A kad završi u istražnom zatvoru, tamo bi mogao sresti upravo one čiji je novac zaplijenio, a zatim ukrao.

sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo