Ginekolog karticom HPB-a 'spržio' 1,6 milijuna kuna

10.7.2010.
14:27
VOYO logo

Prema podignutoj optužnici USKOK-a, bankari su u prosincu 2008. kreditirali Gorana Jurakovića, zagrebačkog ginekologa i vlasnika tvrtke Mini Parks International, sa 80 milijuna kuna te mu odobrili plaćanje troškova VISA Business kartice.

Juraković je tako do kraja godine, u manje od dva mjeseca, na kartici potrošio 695.000 kuna, a do kraja rujna 2009. čak 916.000 kuna, otkriva Večernji list. Troškove poslovne kreditne kartice, naravno, kao ni 75,5 milijuna kuna glavnice kredita nikada nije podmirio HPB-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

arti-201007030322006No zanimljivo je da su gotovo svi akteri malverzacija pred istražiteljima tvrdili da su skromnijeg imovinskog stanja!

Tata ginekolog i sin Fifi prali novac

Tako je liječnik, stoji u optužnici, izjavio da trenutačno nije zaposlen, da je bez primanja, da živi u stanu u kući na Jabukovcu te uz to posjeduje i nekretninu u Firenci. Slično je rekao i sin Gorana Jurakovića, poznat po nadimku Fifi, koji je kao diplomirani ekonomist također bio uključen u pranje novca kojeg mu je otac izvukao iz HPB-a. Fifi je rekao da je vlasnik tvrtke P. G. Commerce s plaćom od tri tisuće kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, ubrzo se razotkrilo da su njih dvojica vlasnici još nekoliko tvrtki u Zagrebu i inozemstvu preko čijih su računa pokušavali prikriti trag milijunskih kredita koje im je odobrio HPB.

Protega, Sladonja i Kirinić pedantno lažirali podatke

Ivan Sladonja, bivši član uprave HPB-a, tvrdio je istražiteljima da mu je trenutačna plaća u tvrtki Ureduje 3500 kuna, no unatoč tome, živi u dobrim imovinskim prilikama. Pobrojao je da u Zagrebu posjeduje kuću i polovicu stana, vikendicu u Črešnjevcu i stan u Omišu.

USKOK tvrdi i da su bivši čelnici HPB-a mijenjali pedantno i brojke u izvješćima o poslovanju banke kako bi prikrili da je HPB zapravo pred slomom. Tako su za 2006. lažno prikazali dobit od 101 milijuna kuna, iako je ona te godine zapravo bila oko 12 milijuna kuna. Isto su učinili i 2007. godine prikazavši da su u plusu 120 milijuna kuna, a zapravo su poslovali s gubitkom od 40 milijuna kuna. Godine 2008. opet isti scenarij – u izvješćima tvrde da je dobit 8,7 milijuna kuna, no prešućuju gubitak od 101 milijuna kuna.

Unatoč tako lošem financijskim stanju HPB-a, bivši su se menadžeri voljeli ravnopravno obilato nagrađivati, piše Večernjak. Sebi samima su s osnove lažno prikazane dobiti tijekom 2007. i 2008. isplatili oko 26 milijuna kuna bonusa. Članovima uprave i glavnom financijskom direktoru pripalo je 13,3 milijuna kuna, a ostalim zaposlenicima HPB-a podijeljeno je 12,7 milijuna kuna različitih nagrada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijeti im više od 3 godine zatvora

arti-201007080683006Bivši su se bankari, na čelu s Josipom Protegom, udružili u kriminalnu grupu s namjerom da se protupravno imovinski okoriste te određenim klijentima dodjeljuju kredite povoljnije od onih koji se redovitom procedurom. Protega i dvojica članova njegove skupine zato mogu biti osuđeni na kaznu zatvora od tri godine ili više zbog udruživanja. Zbog naknade štete nanesene HPB-u, sud je već blokirao imovinu Protege i Sladonje, a ta mjera može trajati do pravomoćnosti presude.

Još dva klijenta koja nisu vratila ni lipu kredita

Davor Čilić, jedan od sedmero optuženih klijenata HPB-a, uspijevao je dobivati kredite i za račun tvrtke KIO keramika, i to u iznosu od 1, 2 milijuna kuna. Novac nije završio u toj tvrtki, a kredit također nije nikad vraćen državnoj banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slaven Čolak, također optuženi povlašteni klijent HPB-a, u lipnju je 2006. godine od banke dobio kredit od 23 milijuna kuna. Nekoliko mjeseci poslije podigao je novi kredit od 1,5 milijuna eura pod izgovorom da vraća stari kredit, no to nije učinio pa novac nikad nije vraćen banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo