Nesreća se dogodila kada je autobus u kojem nije bilo putnika probio ogradu te se prepriječio vozilima iz suprotnog smjera, nakon čega su uslijedili lančani sudari autobusa, osobnih i kombi vozila te kamiona. Među poginulima je i policajac, koji je i sam sudjelovao u nesreći, no bio je neozlijeđen i krenuo je regulirati promet, ali je stradao u naletu vozila.
U hororu na Dalmatini sudjelovalo je oko 20 vozila. Poginule su tri osobe, a 16 je ozlijeđenih. Stradali su prevezeni u zadarsku bolnicu i Opću bolnicu Gospić. "Jedna osoba je bez svijesti i najugroženiji je pacijent, ali nadam se da će se uspjeti stabilizirati, obzirom da se radi o politraumi", kazala je ravnateljica OB Gospić Sandra Čubelić.
Na mjesto nesreće stigle su sve raspoložive ekipe Hitne medicinske pomoći. "Imamo troje djece. Jedno dijete nije životno ugroženo. Dobro je i stabilno. To je beba od 18 mjeseci", rekla je ravnateljica Zavoda za Hitnu medicinu Maja Grba Buljević.
"Reagiralo se u sklopu 'zlatnog sata' i zadnji pacijent je unutar sat i 15 minuta bio u Općoj bolnici Gospić. Procjenjujem da su svi djelatnici, unatoč teškoj situaciji na terenu, s obzirom na ledenu kišu i sklizanje, zaista odradili lavovski dio posla. Čestitam ljudima koji su to napravili. Opća bolnica Gospić je bila spremna za prihvat svih tih pacijenata, jednako kao i zadarska" dodala je Grba Buljević.
Svjedoci nesreće navode da je na autocesti bilo poledice, a da je ograničenje bilo 100 kilometara na sat i da se jednostavno nije moglo zakočiti. Tko je odgovoran za nesreću i jesu li cestarske službe zakazale, pokazat će istraga koju je vodi Državno odvjetništvo.
Oglasio se i HAC. "Na mjestu nesreće još uvijek traje policijski očevid i promet na ovoj dionici zatvoren je do završetka očevida. Sve ekipe službe održavanja su na terenu kako bi u što kraćem roku osposobili kolnik za promet. Ovim putem izražavamo sućut obiteljima stradalih u ovoj teškoj prometnoj nesreći i želimo brzi oporavak svima kojima je bila nužna medicinska pomoć", stoji u priopćenju iz HAC-a.