USKOK i Županijsko državno odvjetništvo u Splitu zaprimili su četiri posebna izvješća koja im je poslao Odjel gospodarskoga kriminaliteta splitske policije, a u kojima se čak 17 osoba, bivših, ali i neki od sadašnjih trogirskih čelnika, te odgovornih osoba gradskog komunalnog poduzeća “Dobrić”, tereti za ukupno čak 46 kaznenih djela u kojima su Grad Trogir i navedeno gradsko komunalno poduzeće oštećeni za više od šest milijuna i 760 tisuća kuna, piše Slobodna Dalmacija.
Kao odgovorne osobe Grada Trogira za 21 kazneno djelo zloporabe položaja i ovlasti, 22 kaznena djela krivotvorenja službene isprave, dva kaznena djela nesavjesnoga gospodarskog poslovanja te jedno kazneno djelo zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju, prijavljeni su Vedran Rožić, bivši trogirski gradonačelnik, Vinko Brkan, nekadašnji čelnik trogirskoga HDZ-a i bivši dogradonačelnik Trogira, Mario Gruić, HDZ-ov bivši voditelj nekadašnjeg Vlastitog pogona Grada Trogira, Lada Šago, pravnica u gradskoj upravi, Božo Jerković, HDZ-ov bivši član Gradskog poglavarstva Trogira, Ljiljana Šoda, bivša HDZ-ova tajnica Grada Trogira, te sadašnji SDP-ov gradonačelnik Trogira Damir Rilje.
Vinko Brkan također je prijavljen i kao direktor tvrtke Brkan-Plano d.o.o. za građenje i ekološku zaštitu, te Ante Jukica kao direktor tvrtke Nobel d.o.o. iz Viškova pokraj Rijeke. Kao odgovorne osobe gradskoga komunalnog poduzeća Dobrić d.o.o., prijavljeni su Duje Gruić i Ivan Tomaš, bivši direktori Dobrića, Ivan Šipić, bivši stručni suradnik za prostorno planiranje grada Trogira, Ante Ivica, Romeo Palada, Tanja Vuković i Blaženko Belas.
Duje Grujić, Tomaš i Ivković su osnovali privatnu komunalnu tvrtku “Trogirski komunalac” te su na nju, a da to nisu platili, u vlasništvo prenijeli vozila za prijevoz otpada koja su bila u vlasništvu “Dobrića”.
I prije i poslije protuzakonitog dobivanja koncesije za prikupljanje i odvoz komunalnog otpada, tvrtka 'Trogirski komunalac' prikupljeni je komunalni otpad odlagala na odlagalište kojim je upravljala tvrtka Dobrić, a sve po puno povoljnijim cijenama od važećeg cjenika.
Utvrđeno je i da su odgovorne osobe Grada i 'Dobrića' oštetile Trogir i tvrtku tako što su zaposlile tridesetak nogometaša nogometnoga kluba, te po desetak novinara Trogirskog lista i Glasa Dalmacije. Grad Trogir je tvrtki Dobrić isplaćivao plaće za te ljude (od 5000 do 10.000 kuna neto mjesečno), a da oni nikad nisu stvarno bili zaposleni.
Vinko Brkan, kao tadašnji zamjenik gradonačelnika Trogira, sumnjiči se da je kao predsjednik NK Trogir, bez potrebne odluke Gradskog vijeća, protuzakonito u ime Grada dao jamstvo za kredit Karlovačke banke koji je išao klubu. Time je, prema krim-istraživanju, Trogir oštećen za milijun i pol kuna.
Sadašnjega trogirskoga gradonačelnika Damira Rilju, iako to službeno nismo mogli provjeriti, navodno se tereti za potpisivanje isplate oko dva milijuna i 400 tisuća kuna jednoj privatnoj tvrtki za izvedene građevinske radove na području grada, a da za to nije imao odluku Gradskog vijeća koja je nužna za isplatu tolikog iznosa.
Nadalje, odgovorne osobe u više su slučajeva provodile postupke javne nabave ne poštujući Zakon o javnoj nabavi. Policijski inspektori utvrdili su da su to činili tako što su dodatke osnovnih ugovora sklapali u iznosima višestruko većim od dopuštenih po Zakonu.
Cijene su na taj način bile četiri puta više od vrijednosti osnovnog ugovora. Isto tako, u više su navrata sklapali ugovore s izvođačima i dobavljačima robe izbjegavajući provođenje postupka javne nabave.
Vrijednost nabava podijelili bi na vrijednosti manje od onih propisanih zakonom i sklapali bi nekoliko osnovnih ugovora istog dana. Tako su pogodovali određenim izvođačima ili dostavljačima na štetu drugih sudionika, piše Slobodna Dalmacija.