U Drava Internationalu u Osijeku zapalilo se više od 10 hektara plastike, veliko je to osječko postrojenje za reciklažu PET ambalaže i tvrtka je perjanice industrije za recikliranje u Hrvatskoj sa svojih nekoliko stotina zaposlenih.
Plamen je došao do zidova tvornice te stotinjak vatrogasaca nadljudskim naporima izmjestiti zapaljive i eksplozivne tvari, do sad su iz tvornice izvukli i 1500 litara natrijeve lužine i 1000 litara hidroklorida (HCL). Priopćili su da se stvara gusti i otrovni plin koji se širi vjetrom te su u Osijeku otkazali sve manifestacije, a ne rade i pojedine škole.
Zbog svega su se jutros oglasile i sirene.
"Situacije je grozna. Više od 10 hektara plastike gori i došlo je do zidova tvornice. Na žalost, jedan objekt vatra je već zahvatila. Nismo ga mogli spasiti", izjavio je nešto ranije jutros Boris Banjan, zamjenik zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Osijek.
Iz kruga tvornice evakuirali su i stotinjak nepalskih radnika koji tamo žive.
Deponirana plastika prostire se površini od nekoliko tisuća kvadrata, a složena je do visine pet metara pa su to stravične vatrene buktinje. Doznajemo, kod ovakvih požara u kojima gori plastika, stvaraju se temperature oko 1400 Celzijevih stupnjeva.
Ovdje je očito zakazao sustav preventive jer se u postrojenjima ovakvog tipa, gdje postoje goleme količine lako zapaljivog materijala, odnosno PET ambalaža, pogoni moraju biti ustrojeni tako da se spriječi brzo širenje požara čak i ako do njega dođe.
Na primjer, prema propisima MUP-a minimalna udaljenost između otpada i zgrade mora biti 10 metara, osim ako je zgrada štićena sustavom za gašenje vodom ili ako je otpad u zatvorenom prostoru. Minimalna udaljenost između dvije hrpa otpada mora biti pet metara. Maksimalni volumen pojedinih hrpa smije biti 2000 kubičnih metara za rastresiti otpad i 1600 kubičnih metara za balirani otpad, a to vrijedi i za zatvoreni prostor.
Maksimalna visina hrpa smije biti 5 metara ta rastresiti otpad u 4 metara za balirani otpad i tako redom. Prevedeno - u postrojenjima ovakvog tipa gdje se manipulira otpadom i lako zapaljivim materijalom, mjere sprječavanja požara moraju biti takve da se na najmanju mogućnost svede opasnost širenja plamena ako do njega dođe. Očevidom bi se tek trebalo utvrditi jesu li se poštivala ta pravila i u ovom postrojenju koje je već više puta gorjelo unazad 10-ak godina, kada je također postojala velika opasnost.
Sam požar gasit će se danima što je već najavio vatrogasni zapovjednik.
POGLEDAJTE VIDEO Dim se vidi kilometrima: Pogledajte dramatične snimke razbuktalog osječkog požara iz zraka!