U metropoli se još uvijek priča o strašnoj nesreći na Sljemenskoj cesti, u kojoj, srećom, nitko nije stradao. Dva prijatelja, 19-godišnji M.Š. i 18-godišnji D.K., su oko dva sata ujutro Mercedesom krenuli od Vidikovca prema gradu te su u jednom trenutku sletjeli s ceste i završili iznad 20-metarske provalije, zbog čega su intervenirali vatrogasci, a policija napisala kaznu od 500 kuna za izazivanje prometne nesreće.
Vozač je rekao kako nije išao brže od 40 kilometara na sat, ali je ispred njega izletjela srna, pa je skrenuo uz rub ceste, proklizao i prevrnuo se. Spasilo ih je to što su bili vezani.
Čitavu nesreću je na Facebooku prokomentirao i poznavatelj Sljemenske ceste te višestruki prvak Hrvatske u reliju, Juraj Šebalj. U svom je statusu napisao kako je i on imao nekoliko nesreća na Sljemenu te ističe kako je ona opasna za profesionalce i amatere. Svoje vozačko iskustvo s te ceste je uobličio u savjetnik od devet točaka.
Nema ograda, ima provalija
Upozorio je na neke specifičnosti na cesti, poput toga da nema zaštitnih ograda i prometnih znakova, pa je zapravo posvuda moguć pad u provaliju te da je zagorska strana ceste skliska, a zagrebačka uska. Dodao je i kako su zavoju u kontra nagibu.
"Ako niste profesionalac, ne očekujte da ćete znati gdje se točno nalazite na Sljemenu. Puno mjesta liči jedno na drugo i vrlo lako se dovedete u iluziju da ste na nekom drugom mjestu", upozorio je Šebalj u trećoj točki svog savjetnika.
'Zagrebačke kamikaze'
Dodao je i kako je cesta jednosmjerna te da na njoj ima dosta vozila koja idu u suprotnom smjeru, ali i "zagrebačkih kamikaza", odnosno biciklista koji voze u suprotnom smjeru. Zato savjetuje propuštanje bržih vozila na označenim mjestima i poštivanje u prometu bez obzira vozili uzbrdo ili nizbrdo.
"Mitove i legende o vožnji po Sljemenu ostavite za šank. Tamo se uvijek vozi brže. Nekoliko mladih života skončalo je na Sljemenu iz čiste gluposti", zaključio je Šebalj.