A Šuker, Lučić, Duvnjak i Bošnjaković?

Najviše rangirani političar u povijesti ove države koji je završio u pritvoru danas oko podneva izlazi pred istražnog suca.

31.3.2010.
11:38
VOYO logo

Bivši potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec isticao je da zna da se protiv njega vode dvije istrage: jedna zbog reflektora koje je dao sagraditi na nogometnom igralištu u svome rodnom mjestu, a za drugu je tvrdio da se vodi na temelju telefonskog razgovora koji je policija snimila. Za obje je istrage tvrdio da su bez ikakve osnove, te je hrabrio sebe i druge riječima kako će se brzo pokazati da se nije bavio nikakvim nezakonitim poslovima. Govorio je i kako je prava meta istrage Ivo Sanader, a ne on, piše Jutarnji list.

arti-201003300810006Polančec je, inače, kao najviše rangirani državni dužnosnik uhićen u novijoj povijesti Hrvatske, osumnjičen da je kao potpredsjednik Vlade zloupotrijebio položaj i ovlasti. Naime, kao potpredsjednik Vlade pregovarao je početkom 2009. godine s MOL-om o podjeli upravljanja Inom, odnosno o izmjenama dioničarskog ugovora. Tu je priliku, sumnjaju u USKOK-u, Polančec iskoristio da bi pomogao Podravki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važno je napomenuti i da su Povjerenstvo koje je pregovaralo s MOL-om o izmjeni dioničkog ugovora, piše Novi list, sačinjavali Polančec, ali i ministri Ivan Šuker , ravnatelj Hrvatskog fonda za privatizaciju Vedran Duvnjak, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Dražen Bošnjaković te ravnatelj središnjeg ureda za e-Hrvatsku Igor Lučić.

Zasad nije poznato jesu li njih ispitali istražni organi vezano za MOL-ovu garanciju kredita, ali je poznato da se Polančec nije branio šutnjom. Prespavao je u Jedinici za zadržavanje u zagrebačkom naselju Oranice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas će oko 11.30 sati svoju stranu priče ispričati istražnom sucu koji će odlučiti o njegovom pritvaranju. Uskok, navodno, traži 30 dana istražnog zatvora za njega.

'Pao' zbog razgovora sa šefovima MOL-a

Kao prvi suradnik tadašnjeg premijera Sanadera, uvjeravao je šefove MOL-a da Podravki prijeti neprijateljsko preuzimanje te da to treba spriječiti. Rekao je kako menadžerima Podravke treba 34,2 milijuna eura da bi otkupili dionice i zaustavili preuzimanje dionica koprivničke tvrtke.

arti-201003300841006U MOL-u su, sudeći po razvoju događaja, pristali na pakt s Polančecom: Podravka je dobila kredit od 34,2 milijuna eura od mađarske OTP banke, čime su pokriveni troškovi za kupnju 10,6 posto dionica Podravke koje glase na tvrtku Fima Ami s Malte. Pozadinsko jamstvo, ključno za dobivanje kredita, osigurao je MOL: položili su 34,2 milijuna eura depozita kod OTP banke, u kojoj je banci MOL jedan od suvlasnika.

Istražitelji smatraju da je Polančec znao da Podravki ne prijeti nikakvo neprijateljsko preuzimanje i da je znao da menadžeri Podravke zapravo imaju plan domoći se većinskog udjela. Osim toga, Polančec je postupao i na štetu Podravke: s obzirom na vrijednost dionica koja je manja od ukupnog iznosa kredita, tvrtki je počinjena šteta od više desetaka milijuna kuna. Pod Polančecovim pokroviteljstvom igru s MOL-om i OTP bankom realizirali su tadašnji čelnici Podravke Zdravko Šestak i Josip Pavlović protiv kojih je proširena istraga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik Marković zaradio gotovo dva milijuna kuna

A što je MOL dobio zauzvrat od Polančeca? Veća upravljačka prava u Ini, smatraju u USKOK-u. Tako je Polančec iz pregovora s MOL-om isključio ostale članove Povjerenstva Vlade te zloupotrijebio položaj.

arti-201003310016006Također, uhićeni odvjetnik Zoran Marković, direktor tvrtke Fima Ami, bio je zadužen za izradu ugovora. Za to je od Podravke dobio honorar od nepuna dva milijuna kuna, no prema podacima iz krim-obrade, honorar mu je isplaćen na temelju lažirane fakture.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marković je bio punomoćnik off shore tvrtke Fima Ami, a ne Podravke, pa u računu nije ni naveo da je riječ o honoraru za izradu spomenutih ugovora, nego za posve drugi pravni posao. Međutim, taj posao je već prije odradio i naplatio od Podravke, ali mu je Šestak svejedno odobrio isplatu.

Polančec je posljednjih dana, kako doznaje Jutarnji od nekih njegovih prijatelja i znanaca, rekao da je Šestak namjerno ostavljen u pritvoru jer se istražitelji nadaju da bi se mogao slomiti i otkriti detalje koji bi mogli pomoći u istrazi protiv njega, ali i Ive Sanadera.

"No, Šestak jedino zna da ništa nismo radili protivno zakonu", hrabrio se Polančec.

Prethodni članci:

arti-201003300601006 arti-201003300757006 arti-201003300076006 arti-201003300463006 arti-201003300705006 arti-201003300241006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo