reforma tek na početku /

Čistka nakon Vidoševića: U HGK više nema mjesta za 152 zaposlenika

I osam mjeseci nakon pada Nadana Vidoševića prekobrojni u Hrvatskoj gospodarskoj komori dobivaju plaću. Od 622 zaposlenih tek sada kreće zbrinjavanje njih 152 da bi se uštedjelo nešto novca.

8.7.2014.
18:50
VOYO logo

Bolne reforme više se ne mogu odgađati. Gospodarska komora nagrižena je korupcijskom aferom, kritikama i sve manjim prihodima. Novi šef nudi jedini mogući put.

"Odlučili smo se za linerne rezove jer držimo da je to optimalno rješenje", kaže predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović.

Broj organizacijskih jedinica i njihovih direktora reže se sa 17 na 8, a svime će upravljati 4 potpredsjednika. 152 radnika s otpremninama odlazi iz Komore pa broj zaposlenih u kolovozu pada na 470. Uz manje automobila i tiskovina, u godinu dana će tako ukupno uštedjeti 16 milijuna i 600 tisuća kuna.

"Siguran sam da će vrlo brzo dragi prijatelji postati učinkovitiji servis za naše članice. I zato zaključak ove prve faze – više rada s manje ljudi u interesu hrvatskog gospodarstva", kaže Burilović.

Poduzetnici pozdravljaju plan, ali traže i najavljeni nastavak.

"To je da komora bude generator i inicijator, predvodnik platforme gospodarskog razvitka i strategije gospodarstva Hrvatske. U tom smjeru bi trebali ići idući koraci", kaže predsjednik Uprave Zvečeva Marin Pucar.  

A kuda se koračalo u prošlosti, doznalo se potkraj prošle godine. Tadašnji predsjednik HGK Nadan Vidošević završio je iza rešetaka.

Nakon što je osumnjičen za izvlačenje više od 30 milijuna kuna Komorina novca, kojim je navodno financirao lagodan život – vile, lovačke trofeje i umjetnine, a nije tajna da je volio i skupe službene automobile.

"Učinili smo određene uštede, riješili smo se ovih skupocjenih automobila", kaže Burilović.  

No što je s čitavom zbirkom vrijednih umjetnina kojima je Vidošević okitio zidove HGK?

"To je nešto čime se u budućnosti nećemo baviti, ali svakako ono što posjedujemo, stavit ćemo u funkciju", kaže Burilović.

To će im dobro doći jer u posljednjih pet godina, prihodi komore su se prepolovili, i sad iznose 176 milijuna kuna godišnje, dok pojedinci iz Vlade traže i ukidanje obveznih članarina.

"Moj stav je poznat, svi poduzetnici trebaju moći birati da li će biti članovi Komore ili ne", rekao je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras.

Takav potez više nitko neće zazivati, vjeruje Burilović, ako Komora poduzetnicima uspije ponuditi pravu uslugu za njihov novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike