Najviše cijene motornih benzina od ponoći mogu rasti za tri, odnosno četiri lipe po litri, dok će dizelska goriva pojeftiniti od 11 do 13 lipa po litri, pokazuju podaci Ministarstvagospodarstva koje je poslijepodne objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 17. do 30. travnja.
Po tim podacima, najviša cijena najprodavanijeg benzina, eurosupera 95 može biti 11,32 kune, što je tri lipe više od dosadašnje maksimalne cijene od 11,29 kuna.
Najviše cijene benzina od 98 i 100 oktana od ponoći mogu biti veće za četiri lipe po litri, jer je Ministarstvo maksimalnu cijenu eurosupera 98 utvrdilo na 11,71 kunu (do sada 11,67 kuna), a cijena eurosupera 100 sve je bliže granici od 12 kuna, jer u iduća dva tjedna može koštati najviše 11,97 kuna (do sada 11,93 kune).
Naspram benzina, čija cijena i dalje raste iako puno manje nego u proteklom razdoblju, dizeli će od ponoći pojeftiniti od 11 do 13 lipa po litri, što je drugi pad cijena dizelskih goriva nakon što su prije dva tjedna njihove cijene pale za četiri do devet lipa po litri.
Eurodizel će se od sutra moći prodavati po najvišoj cijeni od 10,11 kuna, što je 13 lipa manje od dosadašnjih 10,24 kune.
Plavi dizel će imati 11 lipa nižu cijenu, jer je Ministarstvo najvišu cijenu tog goriva namijenjenog poljoprivrednicima i ribarima utvrdilo na 6,51 kunu (do sada 6,62 kune).
Za 11, odnosno 12 lipa po litri pojeftinit će i lož ulja. Najviša cijena običnog loživog ulja od sutra može biti 7,30 kuna po litri (do sada 7,41 kunu), a euro plinskog ulja 7,54 kune (do sada 7,66 kuna).
Cijene motornih benzina rastu od sredine prosinca prošle godine, a samo su u posljednje dvije korekcije (20. ožujka i 3. travnja) mogle ukupno porasti od 52 do 58 lipa, no Ina i dio ostalih naftnih kompanija u tom razdoblju nije išao na maksimalnu dopuštenu cijenu. Tako i u protekla dva tjedna primjerice Ina svoj eurosuper 95 class prodaje po 11,19 kuna, ili deset lipa manje od najviše dopuštene cijene, a kako će postupiti u najnovijoj korekciji znat će se sutra.
Cijene naftnih derivata mogu se, sukladno Pravilniku o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata, mijenjati svaka dva tjedna, korekcija ponajviše ovisi o kretanju cijena naftnih derivata na mediteranskom tržištu te tečaju američkog dolara, a maksimalno povećanje (ili smanjenje) u postotku može biti tri posto.
Ministarstvo gospodarstva svaki drugi ponedjeljak obračunava i objavljuje najviše maloprodajne cijene naftnih derivata koje vrijede idućih 14 dana, a tijekom tog razdoblja naftne kompanije mogu mijenjati cijene, ali one ne smiju biti veće od maksimalnih koje je objavilo Ministarstvo.