Churchill je u 2. svjetskom ratu umalo potpisao ugovors Hollywoodom

Winston Churchill namjeravao je unovčiti svoju popularnost u teškim danima 1941. prodajući filmska prava na svoju autobiografiju Warner Brosu

10.7.2000.
18:07
VOYO logo

Dokumenti koje je otkrio britanski list Telegraph nedvojbeno pokazuju da je tadašnjeg britanskog premijera neodoljivo privukla svota s pet nula koju mu je ponudio Warner Bros za njegovu knjigu "Early Life" prema kojoj su htjeli snimiti pustolovni film. Studio se obratio Churchillu 1941. dok se Velika Britanija praktički sama borila protiv Hitlera.

U Warner Brosu su pokušali iskoristiti Churchillovo prijateljstvo s američkim predsjednikom Rooseveltom pa su angažirali Jamesa, predsjednikova sina koji je radio kao filmski producent, da se obrati Churchillu.
Roosevelt je premijeru ponudio 100 tisuća funti za prava, a bio je tako siguran da će uspjeti da je već razgovarao sa scenaristima, uključivši i Orsona Wellesa koji je upravo tad postao popularan u Hollywoodu sa svojim "Građaninom Kaneom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumenti pokazuju kako je Churchill isprva bio više nego voljan prodati prava na svoju autobiografiju, te na ponudu odgovorio: "Prodat ću ih drage volje!"

No, predomislio se na inicijativu povjerljivih savjetnika. Brendan Bracken, tadašnji ministar informiranja i jedan od premijerovih najbližih prijatelja, opomenuo ga je u pismu: "James Roosevelt je čudno biće. Radio je u jednoj od najvećih filmskih kompanija u Hollywoodu, ali je onda objavio kako će ostaviti posao da bi uzeo oružje i služio u američkim postrojbama. Sad je časnik u marincima, ali njegove vojne dužnosti očito ga ne sprečavaju u poslovnim aktivnostima. S filmom po vašoj autobiografiji mladi bi Roosevelt sigurno mnogo zaradio."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, već sama činjenica da je britanski premijer razmišljao o novcima u jednom od najtežih trenutaka za naciju zapanjit će mnoge. U premijerovu obranu, njegov unuk i imenjak Winston Churchill jučer je izjavio kako vjeruje da je premijer uopće razmatrao prodaju prava zato što je mislio da bi to mogao biti dobar propagandni potez. U to je doba, naime, Churchill bezuspješno pokušavao nagovoriti Ameriku da se uključi u rat.

Filmska prava na "Early Life" koji opisuje Churchillovo školovanje u Harrowu i Sandhurstu, kao i njegove vojničke doživljaje na Kubi i u Indiji prodana su naposlijetku 1950.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo