žestoka borba /

'Brzinsko' informiranje o EU prije referenduma!

U sljedeća dva i pol tjedna Vlada će utrošiti u kampanju za referendum o ulasku Hrvatske u Europsku Uniju cijela 4.8 milijuna kuna. Naime, tolika je cijena 'brzinskog' informiranja građana o prednostima Unije. No, kampanju su započeli i protivnici, tvrdeći da država financira samo proeuropsku kampanju, javne rasprave nema, a ulazak u EU je, kažu, besmislen u trenutku kada se ona raspada.

3.1.2012.
18:37
VOYO logo

Referendum je odluka o budućnosti Hrvatske, a za državni vrh ona je Europska unija.

Na početku kampanje, ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić tvrdi odlučuje se o hrvatskoj političkoj pripadnosti Europi.

"To nije formalna procedura, to nije tek tako. To je zaista teška odluka. 22 siječnja 2012. Hrvatska donosi odluku, sve dosada su bile predradnje", izjavila je Vesna Pusić.

Gotovo 55 milijuna kuna potrošit će se za referendum i informiranje građana. U promidžbi će se koristiti i poljska dobrodošlica Hrvatima.

Mogu se pročitati sva ispregovarana poglavlja, čuti poruke vladajućih, a među njima i potpisnice pristupnog Ugovora, predsjednice najjače oporbene stranke.  

"Mislim da je to logično zato što je Vlada koju sama vodila završila pregovore. Tako malo zajedništva ima u političkom životu, tako malo tema ima u kojem smo se složili pa ako je to ta ulazak u EU, želim da pokažemo još više zajedničke snage", rekla je predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor.

Stranke, udruge i građani protiv Europske unije okupljeni u Vijeće za Hrvatsku, od države traže novac i za svoju kampanju. Pozivaju na prosvjede i javnu raspravu koja je, tvrde, izostala.  

"Hrvati i Hrvatice, građani Hrvatske, nemojte nasjesti na iluziju, neće nam biti bolje u Europskoj Uniji jer nikome danas u EU nije bolje, ona se raspada", poručio je Željko Sačić iz Vijeća za Hrvatsku - NE u EU.

'Ne' na referendumu je moguće, kaže Pusić, no u tom slučaju sve se zaustavlja, ali ne i reforme.

"Reforme vodimo dalje jedino što imamo malo manje novaca", izjavila je ministrica vanjskih i europskih poslova.

U tom slučaju Hrvatska bi mogla ponoviti referendum za 6 mjeseci ili godinu dana. No, tada bi ulazak Hrvatske vjerojatno bio u paketu s ostalim zemljama regije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo