premijer iz bruxellesa /

'Božićnice i regresi su uspomene iz ljepših vremena!'

Hrvatski premijer Zoran Milanović izjavio je u srijedu u Bruxellesu da ne postoji dvojba između rasta i štednje, da je potrebno osigurati održiv rast koji ne gura zemlju u dužničku krizu te naći kompromis između između dva pristupa.

23.5.2012.
16:05
VOYO logo

Čelnici zemalja Europske unije okupit će se u srijedu navečer na neformalnoj večeri, gdje će razgovarati o mjerama za gospodarski rast i zapošljavanje, kao i o aktualnim krizama u Grčkoj i Španjolskoj. Među državnicima našao se i hrvatski premijer Zoran Milanović, koji će također sudjelovati i na sastanku čelnika Stranke europskih socijalista.

U Bruxellesu su i kamere RTL-a, pred kojima je Milanović progovorio o gospodarskim planovima.

"Ja, odnosno Vlada, smo za model koji zagovara vidljiv i održiv rast i ne gura zemlju u dužničku krizu. Sad smo vidjeli da su mnoge države stale sa zaduživanjem ali rasta i dalje nema, a bez rasta nema investicija", objasnio je hrvatski premijer.

Nastavio je istaknuvši kako istovremeno investitori traže financijsku stabilnost, dakle, nulte ili minimalne deficite. No, onda nema rasta. Kazao je kako ni taj scenarij ne zadovoljava investitore, pa moraju smisliti neki izlaz iz tog zatvorenog kruga.

Upitan je li Hrvatska sklonija idejama Merkel, odnosno oštrom stezanju remena, ili pak politici novoizabranog francuskog predsjednika Hollanda, koji smatra kako se prosperitet ne može postići isključivo mjerama štednje, Milanović je kratko odgovorio kako Hrvatsku jedino zanima rast.

"Hrvatska ideja je rast. Tu ćemo se uklopiti. Ono što je za njih grba na cesti za nas je planina, a pokazali smo da znamo dobro bušit planine", pričao je u metaforama.  

Pred kamerama RTL-a, Milanović je priznao kako Hrvatska u ovom trenutku štedi, ali se i razvija.

"Šednja je dobra. Međutim, rast u Hrvatskoj i onaj koji mi očekujemo nas ne zadovoljava. Želimo više za Hrvatsku", izjavio je.

"Cijela Europa je ili u recesiji ili u minimalnim stopama rasta. Svi stoje osim dvije ili tri države. Razgovarao sam s Cameronom u Chicagu. Ovo je, dakle, zajednička priča. Pozorno ćemo slušati i ideje velikih država i donijeti nekakav svoj stav", nastavio je pojašnjavati Milanović.

Također se osvrnuo i na kolektivne ugovore.

"Hrvatska je zadržala gotovo sva radna mjesta u javnom sektoru, državnoj upravi, pa i u javnim poduzećima koja uopće nisu restrukturirana. Hrvatska je ispotpisivala niz kolektivnih ugovora koji nas strahovito opterećuju. Dakle, želimo sačuvati radna mjesta i razinu plaća. Mnoge od ovih država ovdje išle su mnogo dalje u rezanju radničkih prava. Dodaci, božićnice, regresi, itd. - sve su to uspomene iz nekih ljepših vremena. Sada je bitno raditi, bitno je primati plaću i to je to. To vjerujem, dapače, očekujem razumne sugovornike, ne s druge strane, nego s naše strane. Prema tome, nemojmo galamiti bez razloga. To vrijeme je prošlo, ako ga je ikada i bilo u Hrvatskoj", rekao je.

"Dakle, bio bih najsretniji da svima mogu dati 2.000 eura plaću. Dati pod navodnim znacima, pod tim podrazumijevam 'dati' kao predsjednik Vlade koja vodi državu. To je nemoguće. Grčki su umirovljenici imali veće mirovine nego u Austriji i sada je to problem. Nema novaca".

Upitan smatra li da će sindikati razumjeti te njegove argumente, premijer je odgovorio kako su sindikalisti 'razumni ljudi'.

Premijer Milanović je u Bruxelles stigao izravno sa summita NATO-a u Chicagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo