Jedan od talijanskih političara koji stoje iza talijanskog zakona o imigraciji koji je na udaru kritika jer onemogućuje kapetanima talijanskih brodova da pomažu brodovima s imigrantima, rekao je da se Europa treba usredotočiti na gradnju gospodarskih veza s Afrikom kako bi riješila rastuću useljeničku krizu u kojoj su poginule stotine ljudi.
Umberto Bossi, osnivač i bivši čelnik regionalističke, protuimigrantske stranke Lega Nord, branio je zakon prozvan po njemu, a po kojemu je prekršaj nuditi pomoć ilegalnim imigrantima.
"Nema države bez granica, ne možemo se riješiti naših granica", rekao je agenciji Reuters u četvrtak.
Takozvani zakon Bossi-Fini donesen je 2002. kada se tadašnji premijer vlade desnog centra Silvio Berlusconi odlučio obračunati s ilegalnim useljavanjem. Zakon je, međutim, ovoga mjeseca izložen sve snažnijim kritikama zbog pogibije 550 afričkih imigranata u dvije odvojene nesreće, a premijer Enrico Letta također se pridružio pozivima da se zakon ukine.
Nekoliko preživjelih je reklo da ih je u nesreći vidjelo nekoliko ribarskih brodova, ali da nisu ništa učinili, vjerojatno iz straha da bi mogli biti zakonski kažnjeni.
Bossi je zanijekao da je zakon, donesen dok je bio ministar za reforme, odgovoran za izostalu pomoć brodovima imigranata, ali je dodao da bilo kakvo trajno rješenje mora početi od snažnije gospodarske integracije s Afrikom.
"Potreban nam je sporazum našeg gospodarstva s afričkim gospodarstvima koja imaju sirovine", rekao je ukazavši na primjer tekstilne industrije koja surađuje s proizvođačima pamuka u Obali Bjelokosti.
"Mnoge tvrtke mogle bi prvu fazu obrade obavljati tamo, a drugu i treću ovdje", rekao je. "Ne možemo davati milostinju, moramo uspostaviti čvrste gospodarske odnose".