BLEIBURG - Desetak tisuća ljudi iz Hrvatske i inozemstva i ove je godine posjetilo bleiburško polje na kojemu se obilježava pokolj oko 50 tisuća Hrvata na Križnom putu.
Bleiburgom je opet dominirala ustaška ikonografija zbog koje je navodno po prvi puta reagirala i austrijska policija. Ustaški simboli su, naime, kao i nacistički zakonom zabranjeni i u Hrvatskoj i u zemljama Europske unije. No, na brojnim su se štrandovima takva obilježja mogla bez problema kupiti pa su se nudile majice, kape, bedževi i zastave s jasno istaknutim slovom U. Ustaške znakove nosili su i stari i mladi, a to čini se, nije smetalo političarima, među kojima je bio i ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko.
Misu zadušnicu predvodio je mostarsko-duvanjski biskup Ratko Perić. Komemoraciju je organizirao Počasni bleiburški vod i Ured inozemne pastve Hrvatske biskupske konferencije, a pokrovitelj je Hrvatski sabor.
Veoma oštar govor održao je izaslanik predsjednika Sabora, Andrija Hebrang.
"Žrtve fašističke ideologije doživjele su zasluženu počast, poštovanje i zahvalnost brojnih generacija, dok su bleiburške žrtve zatajene, njima se ne mogu zapaliti svijeće, njihova čast i dostojanstvo nestala je ubijanjem njihovih tijela, koja su pokopali njihovi krvnici", kazao je.
"Došao je treuntak istine i vrijeme da imenujemo počinitelje. Najveći pokolj u mirnodopskoj Europi napravljen je na čelu s njihovim maršalom Titom. I danas nam iz samog državnog vrha govore da zagovaramo fašizam ako govorimo o Bleiburgu, ali mi zagovaramo fašizam nego izjednačavamo oba ova zla, najveća u čovječjoj povijesti, koja se može ponoviti ako o njoj ne budemo govorili" - rekao je Hebrang.
Dodao je i da je "na Bleiburgu njihova petokraka pocrvenjela od stida" te da je "Jugoslavija rođena u krvi civila, a u Domovinskom ratu preko polovina ubijenih bili su upravo civili".
Izaslanstva su položila vijence i zapalila svijeće.