LONDON - Tony Blair treba u petak svjedočiti pred istražnim povjerenstvom o sudjelovanju Velike Britanije u napadu na Irak, a najavljeni su i prosvjedi protiv te odluke koja je izazvala najviše prijepora u njegova tri mandata.
Saslušanje bivšeg britanskog premijera trajat će oko šest sati, tijekom kojih će obrazložiti svoju odluku da 2003. zemlju, zajedno sa Sjedinjenim Državama, gurne u rat protiv režima Sadama Huseina.
Gotovo sedam godina poslije, Blair je i dalje na meti kritika zbog toga što je oko 45.000 britanskih vojnika poslao u taj sukob, premda UN nije donio nikakvu rezoluciju o tome i unatoč otporu najvećeg dijela domaće javnosti.
Zbog golema zanimanja za iskaz ovog važnog svjedoka, povjerenstvo koje od studenog održava javna saslušanja u malenoj dvorani u središtu Londona, moralo je ždrijebom odlučiti tko će od posjetitelja moći nazočiti saslušanju.
Blair će odgovarati na pitanja o okolnostima u kojima je zemlju uveo u rat i je li se prethodno konzultirao s pravnim savjetnikom britanske vlade Peterom Goldsmithom koji je trebao ocijeniti je li ulazak u rat bio zakonit. Povjerenstvo će usto pokušati doznati je li manipulirao ili preuveličavao informacije kojima je raspolagao o navodnom oružju za masovno uništenje koje je Sadam Husein posjedovao. Čak 52 posto Britanaca misli da ih je Blair "svjesno obmanuo" tvrdeći da Sadam posjeduje takvo oružje kako bi opravdao rat.
Protivnici sukoba u Iraku najavili su niz prosvjeda protiv bivšeg premijera dok bude trajalo saslušanje. Obitelji 179 britanskih vojnika poginulih u Iraku održat će tiskovnu konferenciju u 9.00 sati po srednjoeuropskome vremenu, a zatim će umjetnici pročitati imena svih žrtava.