Stranka Za grad danas je ZET-u ponudila besplatni poslovni savjet za zaustavljanje bespotrebnog trošenja proračunskih kuna preporučivši pojeftinjenje karata.
Nedavna odluka Uprave ZET-a o povećanju broja kontrolora i nabavi pet milijuna kuna vrijednih novih uređaja za kontrolu karata Za grad smatra lošom poslovnom politikom.
"Iako bi daljnje smanjenje cijene karte nesumnjivo donijelo nove pozitivne pomake, ZET najisplativijom mjerom smatra razne oblike kažnjavanja građana", priopćila je supredsjednica stranke Za grad Iva Kvakić.
Poručila je kako brojke pokazuju da pojeftinjenje karata rezultira padom broja 'švercera' - podaci iz prosinca 2013. govore da je nakon promjene cijene karte s 12 na 10 kuna broj 'švercera' pao sa 60 posto na 40 posto.
Također je upozorila na visoke cijene tramvajskih i autobusnih karata u Zagrebu. Prosječni Zagrepčanin za mjesečni pokaz mora izdvojiti čak 5,37 posto mjesečne neto plaće, a to je postotak koji nadmašuje samo 6 od 27 metropola članica EU. Usporedbe radi, u Bruxellesu se za mjesečni pokaz mora izdvojiti 2,09 posto plaće, u Beču 2,37 posto, a u Stuttgartu 2,92 posto.
Nedavno se pojavila Facebook inicijativa građana za uvođenje alternativne pojedinačne karte koja bi koštala 3,50 kuna za 30 minuta vožnje, ali predstavnici ZET-a nisu imali sluha za to.
ZET mora shvatiti da se ljudi ne žele švercati, ali su primorani na to previsokim cijenama karte. Dodatna represija to ne može promijeniti, ističe u priopćenju stranka Za grad.