upisi u srednje škole /

Bavljenje sportom, glazbena škola i strani jezik više ne donose bodove!

Novom odlukom o kriterijima za upis u srednje škole, znanje je primarni element vrednovanja te rezultati postignuti na natjecanjima iz znanja i sportskim natjecanjima. Profesionalni sport, plesne i glazbene škole te druge jezike neće bodovati, rekao je Jovanović.

28.4.2014.
15:25
VOYO logo

Ministar obrazovanja Željko Jovanović je predstavio Odluku o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u idućoj školskoj godini.

Za upis u srednje škole ukinuto je vrednovanje bodova učenicima koji su kategorizirani sportaši, imaju završenu glazbenu ili plesnu školu, uče drugi strani jezik ili pak žive u otežanim uvjetima.

Ministarstvo nije uvažilo kritike oko ukidanja dodatnih bodova, a ministar Jovanović se zahvalio Ustavnom sudu na sudjelovanju u javnoj rapravi. Novom Odlukom vrednuje se znanje kao primarni element vrednovanja te rezultati postignuti na natjecanjima iz znanja i sportskim natjecanjima, uvažavajući socijalne i ekonomske uvjete koji su mogli utjecati na uspjeh učenika.

Učenicima koji ove jeseni kreću u srednju školu prilikom upisa bodovat će se ocjene te natjecanja iz znanja, dok kategorizirani sportaši i učenici koji su završili plesne i glazbene škole neće dobivati dodatne bodove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo na izravan upis imat će samo učenici koji su osvojili prva tri mjesta na međunarodnim i državnim natjecanjima znanja i to u posljednja četiri razreda osnovne škole, a za sudjelovanje na školskim sportskim natjecanjima i natjecanjima zborova dobivat će se dodatni bodovi.

Kada je riječ o vrednovanju rezultata postignutih na natjecanjima iz znanja, svaka škola ima pravo odrediti jedno natjecanje koje će se bodovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Lani se u prvi razred srednje škole upisalo ukupno 46.854 učenika, a 70 posto njih imalo je neki dodatni bod", podsjetio je ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović dodavši da se to sada ukida.

Najveći dio tih bodova odnosno 49 posto učenika, kazao je, dodatni je bod dobilo na drugi strani jezik. Bod na otežane uvjete školovanja dobilo je 7,1 posto učenika, slijede učenici sa zdravstvenim teškoćama 6,1 posto, a tek potom slijede dodatni bodovi koji su, kaže Jovanović, bili predmet javnih polemika.

"Lani je 4,3 posto učenika sa završenom osnovnom glazbenom školom dobilo dodatni bod, a sve ostalo je praktički zanemarivo", rekao je Jovanović.

Za ministra obrazovanja zabrinjavajuće je to što je samo 0,25 posto učenika dobilo bodove na temelju postignuća na natjecanjima iz znanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavnom sudu Jovanović je zahvalio na preporukama, rekavši kako je njegovo ministarstvo još lani htjelo uvesti reda u sustav.

Ove je godine smanjen broj odabira programa s deset na šest, a ukida se i minimalni bodovni prag.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo na izravan upis gube djeca čiji su roditelji obrtnici, a koja žele upisati tu obrtničku školu te djeca vojnih i civilnih invalida rata.

Kandidati sa zdravstvenim poteškoćama ostvaruju jedan, umjesto prošlogodišnja dva boda, ali po pooštrenim kriterijima.

"Sve projekcije koje smo radili kažu da promjene s dodatnim bodovima neće ni na koji način u značajnijoj mjeri ugroziti mogućnosti učenika da se upisuju u željene škole", uvjeren je ministar znanosti Željko Jovanović.

Ministar je najavio da će ovogodišnja odluka biti temelj za pravilnik o upisima koji bi vrijedio i idućih godina, kako bi se izbjeglo mijenjanje kriterija svake godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo