Odobrenje trisenoxa, ili arsenovog trioksida, za Ameriku označava početak prve službene arsen-terapije. Komponentu koju je većina svijeta odbacila, Kinezi već godinama uspješno koriste u medicinske svrhe.
Arsen će se koristiti u liječenju rijetke akutne promielocitične leukemije koja godišnje odnosi nekoliko tisuća života. Standardna kemoterapija daje malo mogućnosti oboljelima koji ne reagiraju povoljno na kemoterapiju, a uz klasično liječenje dobiju tek nešto na vremenu.
No uz trisenox, kod 28 od 40 pacijenata dolazi do jenjavanja bolesti ? impresivnih 70 posto slučajeva. Dužina remisije varira, no kod nekih traje i nekoliko godina.
Čisti arsen je otrov koji može uzrokovati pojavu tumora, ali mješavine na bazi arsena koriste se u liječenju više od 2000 godina. Zanimljivo je da su još u devetnaestom stoljeću američki liječnici vršili eksperimante s arsenom, mađutim, s pronalaskom radijacije i kemoterapije ova metoda je pala u zaborav.
U kasnim sedamdesetima, kineski znanstvenici uočavaju da tradicionalni liječnici bolesnima od leukemije propisuju pastu na bazi arsena koja u nekim slučajevima daje dobre rezultate. S vremenom, znanstvenici su shvatili da je to zasluga arsen trioksida i krenuli su s intravenoznim pokusima. Kineski uspjeh privukao je pažnju Amerikanaca koji su počeli s vlastitim testovima 1997.
Ipak, mora se upozoriti na popratne pojave. Moguće je naglo povišenje temperature, mučnine, glavobolje i akumulacije tekućine što teoretski može uzrokovati smrt. Za utjehu, tek je kod dvadeset posto slučajeva došlo do popratnih smetnji i sve su uspješno nadvladane.
Otrov će na tržištu osvanuti u malim ali skupim bočicama, a kompletna terapija stajat će između 12.000 i 16.000 USD.