Apple ukrao ime za iPad?

Svi se čude kako je tvrtka poput Applea došla na ideju da svoj proizvod nazove iPad, no čini se da nisu jedini. iPad je ime mobitela koji je 2002.

1.2.2010.
8:49
VOYO logo

Fujitsu bi inače imao potpuno pravo na ime da Američki patentni ured početkom prošle godine nije proglasio da je tvrtka napustila zaštitni znak iPad, što je Appleu omogućilo da ga prisvoji. Međutim, sredinom 2009. je Fujitsu ponovno pokušao zaštititi to ime.

Trenutno je nejasno tko će pobijediti u bitci, no vjerojatno će to biti Apple. Apple ima dugu povijest imenovanja uređaja već zauzetim imenima. Najpoznatiji je ugovor sklopljen s izdavačkom kućom Beatlesa, Apple Corpsom, u kojem je dogovoreno da se Apple neće baviti glazbom, a za uzvrat smije zadržati ime. Apple je taj dogovor prekršio na nekoliko različitih načina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

iPod

iPod je ime registrirano davne 1998., a originalno je pripadalo Josephu N. Grassou i tako se zvao internet kiosk. Kiosk je ušao u masovnu upotrebu 2000. godine, a 2005. je Grasso predao trademark Appleu.

Mighty Mouse

Od 2005. do 2009. Apple je svog kompjuterskog miša nazivao ovim imenom. No, četrdesetih godina prošlog stoljeća, pod tim je imenom bio poznat lik iz CBS-ovog crtanog filma. CBS je prenio zaštitni znak Appleu, no, krajem 2009., tvrtka Man & Mouse je dobila pravo na korištenje imena Mighty Mouse. Ovog puta, umjesto da se bori, Apple je najnoviji dodatak liniji miševa nazvao Magic Mouse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

iPhone

Otkad se iPhone pojavio 2007. godine, pojavilo se nekoliko tvrtki koje tvrde da imaju pravo na to ime. Zadnji pregovori oko imena su se odvijali s japanskom tvrtkom Aiphone za pravo korištenja imena u Kini. Najslavnija bitka za iPhone vođena je protiv Ciscoa. Cisco je vlasnik imena iPhone od davne 2000. godine, iako se nije radilo o mobitelu nego VoIP telefonu. Tvrtke su postigle dogovor prema kojem obje mogu koristiti ime iPhone za svoj proizvod.

Macintosh

Legenda kaže da je Apple odlučio svoje računalo nazvati Macintosh zbog ljubavi prema McIntosh jabukama. Ljubav za jabuke stajala ih je mnogo novca. Prvo je Apple platio za korištenje imena tvrtki McIntosh Labs, a nakon toga po džeparac je došla i tvrtka Management and Computer Services, ili skraćeno MACS. Službeni iznos koji je potrošen na ime Macintosh nije objavljen, ali priča se da se radi o gotovo dva milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako vidimo, Apple se dobro snalazi u rješavanju razmirica glede zaštićenog imena, pa tako nema sumnje da će iPad ostati iPad.

Prethodni članci: arti-201001290189006 arti-201001280187006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo