Čak devet većih požara buknulo je u amazonskoj prašumi, tvrde južnoamerički zaštitari okoliša, što najavljuje još jednu opasnu sezonu požara na tim prostorima.
Stručnjaci ne ohrabruju - naglašavajući kako je ova godina bila posebno suha te da donosi posebno opasnu sezonu požara.
"Kišno razdoblje je već završilo i ova cijela godina izrazito je suha za ove krajeve" - izjavio je Marcelo Seluchi, metereolog brazilskog instintuta za istraživanje prostora (INPE) za Reuters.
Prvi veći ovogodišnji požar desio se 19. svibnja, na jugoistočnom kraju prašume.
Svih devet većih požara ove godine desili su se u Mato Grossou i u prosjeku zauzeli područje od 200 hektara zemlje - što je veličina države Monako.
Ovogodišnje suho vrijeme donosi pojačanje rizika od većih požara u prašumi Amazone.
Znanstvenici upozoravaju da bi uništenje šumovitih područja pojačalo negativne klimatske promjene, objavio je Reuters.
Svi požari desili su se na površini gdje je šuma posječena i prokrčena, potvrđujući sumnje na vezu između sječe šuma i pojave požara na istim lokacijama, kažu aktivisti.
Plansko paljenje
Amazonska drva najčešće se sjeku u vrijeme kišnih sezona (prosinac - travanj) i pale u suhim sezonama (svibanj - listopad).
Takav pristup rušenja i paljenja odgovara ljudima zainteresiranima za kupnju zemlje, farmerima i vlasnicima tih prostora - koji te povrišne pretvaraju u građevinska i poljoprivredna zemljišta.
"Drugim riječima, nije problem samo u svakogodišnjim vatrama, problem je u ciklusu sječe praćene požarima" - izjavio je Matt Finer, direktor MAAPA.
MAAP - program za praćenje stanja amazonskih šuma, 2020. je zabilježio više od 2500 većih požara na području prašume.
Amazonski požari ne nastaju prirodnim putem. Posebni uvjeti potrebni su kako bi vatra gorila u tako mokrom području - paljenje zemlje na rubnim dijelovima Amazone u uvjetima izrazito suhe godine uzrokuje velik broj nezaustavljivih požara. Drugim riječima, upozoravaju aktivisti, požari su uglavnom podmetnuti.
MAAP procjenjuje da je 2020. izgorjelo približno 2,2 milijuna hektara brazilske prašume.
Promatrajući 2021., budućnost Amazone ove godine ne izgleda ništa bolje od prošle.
Požari kao da šablonski prate plan, pojačavajući intenzitet u isto vrijeme kao i prošle godine i s obzirom da je ova suša gora od prošlogodišnje - očekuje se još veći broj prijavljenih vatri.
Smanjenje zakonskih ograničenja
Broj požara i količina krčenja u prašumi drastično je porastao otkad je 2019. na vlast došao sadašnji predsjednik Jair Bolsonaro.
Borci za ekologiju smatraju da Bolsonarova retorika dozvoljava kriminalcima da harače prostorima prašume te na ilegalne načine zauzimaju njen teritorij.
Trenutna brazilska administracija smanjila je financiranje agencijama za očuvanje prašuma i provođenje zakona o očuvanju stabala.
Broj osuđenih za podmetanje požara drastično je pao, kao i vrijeme praćenja stanja u prašumi.