Hoće li uskoro pasti kamen sa srca mnogih dužnika u švicarskom franku?
Vlada je konačno uputila u Sabor izmjene i dopune Zakona o potrošačkom kreditiranju, kojima bi se trebalo omogućiti konverziju kredita iz franka u euro, uz vraćanje preplaćenih kamata, i to sve o trošku Vlade.
Izmjenom zakona o potrošačkom kreditiranju Vlada želi pomoći prezaduženim građanima, a ovaj zakon bi na snagu trebao stupiti 30. rujna.
RTL-ov reporter Hrvoje Krešić je o trenutno najpopularnijem potezu Vlade razgovarao s ministrom financija Borisom Lalovcem, koji je danas poručio kako će ovaj zakon pokazati da u Hrvatskoj vlada Vlada, a ne banke.
Zašto ste uvjereni da ćete uopće biti sposobni provesti ovaj zakon?
Zato što je zakon vrlo jasno i detaljno napisan, znaju se konsekvence za banke ukoliko ne budu poštivale odredbe. Već danas je na sjednici Vlade objavljen zakon, znaju rokove, i moj im je prijedlog da se već pripreme jer 30.9. je vrlo blizu.
A ako to ne naprave, ako krenu s nekim oblikom otpora?
Nema tu otpora, bit će vrlo žestoke kazne ukoliko ne budu poštivali zakon, tu nećemo imati nimalo milosti. A ukoliko krenu sa tužbama, Vlada i za to ima odgovore.
Na kakve konkretno kazne mislite?
Postoje vrlo detaljne prekršajne kazne u Zakonu o potrošačkom kreditiranju ukoliko ne obavijeste klijenta, ukoliko mu ne dostave određenu ponudu, ukoliko ne naprave izračune... To je 55 tisuća pojedinih kreditnih klijenata, svaka stavka je vrlo skupa, i onda su to milijunski iznosi za njih. A u konačnici, ne poštuju zakon i morat će ga provesti.
Ako se na kraju banke ipak do kraj zainate, ima li Vlada neki adut u rukavu? Mislite li možda uvesti nešto poput poreza na aktivu?
Svakako, taj zakon je već u mojoj ladici ukoliko banke budu maksimalno pružale otpor. Znači, porez na cjelokupnu aktivu hrvatskih banaka će biti uveden, kao što ga imaju Slovenija, Mađarska, Njemačka, Austrija i druge zemlje.
Koliko se to brzo može dogoditi?
Može se vrlo brzo dogoditi, tako da se nadam da do toga neće doći i da će banke poštovati zakone i propise Republike Hrvatske.
Oporba vas optužuje da sve ovo radite u predizborne svrhe i zaista se čini kao da ste ubacili u petu brzinu dva mjeseca prije izbora...
Kamo sreće da su oni 2011. to isto napravili u predizborne svrhe, nego su pustili građane da uđu u dužničko ropstvo. Žao mi je što to tako danas komentiraju, imali su puno prilika to riješiti, a jednostavno nisu... I današnji njihovi modeli, nekakvi crnogorski modeli, pa svaki dan dodaju nešto, vidi se da uopće nemaju strategiju kako se upravlja i komunicira s poslovnim bankama. Mi smo to pokazali i mi ćemo to provesti.
Jedna od stvari koju je premijer danas najavio je i revizija kamata za kredite u eurima. To je opet nova najava bitke s bankama. Je li vas strah da će one, kao moćne financijske institucije kod kojih se država redovno zadužuje, otkazati suradnju? Da će dovesti Hrvatsku tužbama, ili na neki drugi način, u neugodnu poziciju?
Neće to napraviti. Hrvatska je 25 godina talac banaka i stalno govorimo o tome da im se ne bi trebali zamjerati... Mi se ovdje nikome ne zamjeramo, želimo spasiti hrvatske građane. Ja sam cijelo vrijeme pokušavao govoriti da su kamate na iste takve kredite u Europi, a želimo biti ravnopravni, 1 do 2 posto, a u Hrvatskoj 6 do 7 posto. Ja dok sam ministar financija to neću dopustiti i nikakve prijetnje ni ultimatumi banaka prema hrvatskoj vladi neće proći. Bit ćemo još oštriji prema njima.
Dakle, ako dođe do tužbi koje bi u konačnici mogle rezultirati velikim odštetama, vi kažete da svejedno nema odstupanja?
Nema odstupanja, nema popuštanja. Hrvatska ima moćan arsenal, to sam više puta govorio, i ja sam radije za to da smijenimo loptu i da oni počnu provoditi zakone RH.