Jedan od vodećih kineskih proizvođača vozila CHONGQING SOKON MOTOR COMPANY stigao je u Hrvatsku te će nuditi električna vozila marke SERES i komercijalne modele SOKON. Uskoro se u Hrvatskoj očekuje dolazak izrazito sportskog SUV modela Seres 5 sa snagom od 594 KS i ubrzanjem do 100km/h u samo 3,5 sekundi čija cijena starta od 279.000 kuna
Uskoro ćemo gledati ove marke na hrvatskim cestama: Stiže i električni automobil koji se 'puni' za samo pet minuta
Nio je tvrtka osnovana 2014., a često je nazivana i kineskom Teslom jer proizvode isključivo električne automobile. Tvrtka donosi revoluciju jer umjesto punjenja baterija nudi zamjenu iste. Tako će se na njihovim postajama moći zamijeniti prazna baterija za punu i to za samo pet minuta. Nio se već prodaje u Norveškoj i Njemačkoj, a njihov SUV imena ES6 ondje starta s cijenom od 40.000 eura.
Xpeng je još jedna marka koja je već prisutna u Europi, ali za sada samo u Nizozemskoj, Norveškoj i Švedskoj. U ponudi su modeli P7 (na slici) i G3. Riječ je o električnim modelima koji nude doseg od oko 300 kilometara, a kreću s cijenom od 30.000 eura
Xpeng je nedavno predstavio i leteći automobil HT Aero koji ima slične proporcije kao i standardni automobil, ali posjeduje sklopive propelere koji se mogu "sakriti" u karoseriju kada se automobil kreće na tlu. Xpengov model će koristiti tehnologiju vertikalnog polijetanja i slijetanja, što znači da mu neće biti potrebna pista, a od sigurnosne opreme tu je i – padobran.
BYD je također marka koja je već prisutna u Europi, i to kod naših susjeda Mađara. Tvrtka je to koja prodaje najviše električnih automobila u Kini, a dostupni su u više od 50 zemalja diljem svijeta. Najprodavaniji model zove se Tang te obećava domet od 400 kilometara i ubrzanje od 0-100 km/h za samo 4,6 sekundi.
Sigurno ste čuli za Volvo, ali ne i za njegova vlasnika – kineskog automobilskog diva Geely. Osim Volva, ova tvrtka je vlasnik i Polstara koji razvija električna vozila, zatim Lotusa, Lynk & Co-a, Protona, a proizveli su i novi London Taxi. O kolikom je divu riječ dovoljno govori podatak da su u pandemijskoj 2020. prodali više od 2,4 milijuna vozila, a važno je naglasiti i da su prva kineska tvrtka koja je osvojila maksimalnih pet zvjezdica na EuroNCAP sigurnosnom testu.
Great Wall Motors je tvrtka ponosnog imena i najveći kineski proizvođač terenskih vozila (SUV) i pick-upa. Prodaje osobna i teretna vozila pod markom "Great Wall", te terenska vozila pod markama "Haval" i "WEY". Uglavnom su usredotočeni na benzinske i hibridne motore. Tvrtka je dostupna diljem svijeta, pa tako i u Europi gdje ima proizvodnju u Bugarskoj, ali i istraživački centar u Njemačkoj.
Great Wall Motors je prošle godine otkrio je novi model Ora Cat, a riječ je o prvom modelu te marke koji bi trebao biti lansiran u Europu. Ora Cat, što u prijevodu s kineskog znači "dobra mačka", bi trebao stići u Njemačku ovog proljeća. Mačka obećava maksimalni domet od oko 400 kilometara, a pokreće ga jedan električni motor koji proizvodi 169 KS. Brzo punjenje baterije osigurava da se napuni do 80 posto za samo 50 minuta. Cijena bi trebala biti nešto niža od 30.000 eura.
Sve ranije navedene marke proizvode dobre automobile, no samo je jedan dostojan predsjednika države. Riječ je o tvrtki Hongqi, poznatoj kineskoj marki luksuznih automobila u vlasništvu FAW Car Company. Hongqi je lansiran 1959. godine, što ga čini najstarijom kineskom markom osobnih automobila. Na kineskom, hongqi znači "crvena zastava", što ne čudi jer su Hongqi modeli bili rezervirani samo za visoke komunističke dužnosnike, a danas su se otvorili tržištu pa je dostupan svima koji si ga mogu priuštiti.
Crvena zastava već je dostupna u Norveškoj, a planiraju se širiti i u ostale europske zemlje. Norveškim je kupcima dostupan električni SUV imena Hongqi E-HS9 dug 5,2 metra koji izgledom podjseća na Rolls Royce Cullinan. Osnovna verzija E-HS9 ima dva elektromotora od kojih svaki isporučuje 217 KS što je dovoljno da do 100 km/h ubrzava za 6,5 sekundi. Hongqi E-HS9 u Norveškoj starta s cijenom od 61.750 eura. S druge strane, Rolls Royce košta iznad 200.000 eura.
Hongqi planira biti konkurencija i našem Rimcu jer su prošle godine predstavili superautomobil zastrašujućih performansi. Riječ je o modelu S9 koji će pokretati hibridni pogonski sklop baziran na V8 motoru koji isporučuje 1400 KS i nudi električni domet od oko 35 kilometara. Automobil bi također trebao moći ubrzati do 100 km/h za manje od 2,0 sekunde i postići najveću brzinu veću od 250 km/h. Samo 99 primjeraka predviđeno je za proizvodnju, a svaki po cijeni od oko 1,5 milijuna eura.
Kineski automobili će osvojiti Europu. Rečenica je to koju ste često mogli čuti posljednjih godina, no unatoč tomu, na hrvatskim cestama ih i dalje ne vidimo. Točnije, nismo ih vidjeli do sada jer je upravo nedavno jedan novi kineski brend stigao na hrvatsko tržište. Riječ je o markama Seres i Sokon kojima bi adut trebala biti cijena. Automobilski divovi iz najmnogoljudnije zemlje svijeta već su prisutni u nekoliko europskih zemalja, no ako je vjerovati kineskim proizvođačima, to je tek početak jer bi nas uskoro mogla zadesiti poplava kineskih modela koji dolaze u Europu, a mi smo naveli neke od njih.