ŽENSKO ZDRAVLJE

Jesi zakazala svoj termin? Evo koliko često bi trebala posjećivati ginekologa

Ginekološki pregledi ključni su za žensko zdravlje i trebaju biti redoviti. No, što to točno znači? Odgovor na ovo pitanje neće biti jednak za sve žene

Posjet ginekologu
Foto: profimedia.hr

Posjeti ginekologu dio su tvoje brige o zdravlju, a bitni su kako bi se preveniralo i na vrijeme otkrilo eventualne bolesti, liječilo upale i infekcije, dobilo savjete vezano za zaštitu te pratilo trudnoću. Za svaku bi ženu ovakva skrb trebala biti neupitna i dostupna. Baš kao što redovno odlazimo zubaru ili dermatologu na pregled madeža, jednako je i s ginekološkim kontrolama – jednostavno ih ne smijemo preskakati. Ali možda se pitaš koliko bi česti zapravo trebali biti? Je li dovoljno ginekologa posjetiti jednom godišnje? Jednom u šest mjeseci? Zapravo, odgovor na ovo pitanje nije isti za sve žene i ovisi o nekoliko faktora, a najviše o dobi žene.

Image
VAŽAN MINERAL

Saveznik ženskog zdravlja: Koliko magnezija treba našem tijelu nakon 40-e

Ginekološki pregled od 20. godine

Generalno vrijedi pravilo, nakon 20. rođendana djevojka treba posjećivati ginekologa svake godine. Kao i svaki drugi pregled i onaj ginekološki počinje anamnezom i razgovorom s pacijenticom o njezinim eventualnim tegobama. Žena uvijek treba navesti kad joj je počela posljednja menstruacija i također je li alergična na kakve lijekove te uzima li kakvu terapiju. Ta bi jednogodišnja kontrola svakako trebala uključivati palpaciju maternice, grlića maternice i jajnika te eventualno ultrazvučni pregled rodnice, uz obavezan bris grlića maternice (PAPA test) koji je neophodan za rano otkrivanje raka grlića maternice, bolesti koja je, nažalost, u porastu. Jednostavni ginekološki postupci mogu se upotpuniti daljnjim petagrama ako se pokaže da su potrebne – poput mikrobioloških pretraga (brisevi na aerobne i anaerobne bakterije, klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, HPV) ili testiranja na spolne bolesti.

Kada bi ginekologu trebalo otići prvi put? Ako djevojka nema nekih ginekoloških problema i tegoba, prvi bi put ginekologu trebala otići uoči stupanja u prve spolne odnose.

Image
Foto: Pexels

Ginekološki pregled od 30. godine

Godišnji ginekološki pregled može uključivati i pregled dojki, osobito ako je pacijentica naišla na kvržicu ili neku promjenu koja je brine. Inače, vrlo je važno barem jednom mjesečno kod kuće raditi samopregled dojki pred ogledalom, najbolje tjedan dana prije početak ciklusa. Također, treba naglasiti kako jednom godišnje valja obaviti i ultrazvučni pregled dojki kod radiologa.

Ginekološki pregled nakon 50. godine

Žena bi u menopauzi trebala posjećivati ginekologa onoliko često koliko uvidi da je potrebno, s obzirom na ritam promjena koje će nastupiti. Za svaku je ženu to prilično individualno. Pregledi bi svakako trebali biti zakazani barem jednom godišnje, a i češće ako žena osjeća bilo kakve tegobe. Ginekološki pregled nakon menopauze, uz uobičajeni klinički pregled, uključuje eventualno propisivanje lijekova te testiranje na anomalije i bolesti. Također, ženama se preporučuje svake godine obaviti mamografski pregled dojki, a ako je u tvojoj obitelji bilo slučajeva raka dojke, s takvim pregledima treba početi i desetljeće ranije.

POGLEDAJ VIDEO: KAKO REĆI 'NE' I PRIHVATITI ODBIJANJE?