NARODNA VJEROVANJA /

Znate li zašto otvaramo prozore i prekrivamo ogledala kada netko umre? Ovi običaji i danas žive Hrvatskoj

Image
Foto: Shutterstock

Hrvatska tradicija obogaćena je brojnim vjerovanjima i običajima vezanim uz smrt i zagrobni život, a ovo su neka od njih

17.10.2024.
14:28
Shutterstock
VOYO logo

Hrvatski narod razvio je brojna vjerovanja i običaje vezane uz smrt i zagrobni život. Ta vjerovanja duboko su ukorijenjena u narodnoj tradiciji i često se isprepliću s kršćanskim elementima stvarajući jedinstvenu mješavinu duhovnih praksi.

Prekrivanje ogledala

Jedno od najraširenijih vjerovanja vezanih uz smrt je prekrivanje ogledala u kući preminule osobe. Naime, vjeruje se da se duša pokojnika može zaglaviti u ogledalu ako ga se ne prekrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pixabay

Zaustavljanje satova

U nekim krajevima Hrvatske postoji vjerovanje da se sat mora zaustaviti u trenutku smrti. Ta praksa simbolizira zaustavljanje vremena za preminulu osobu i označava kraj njihovog zemaljskog putovanja.

Image
Foto: Shutterstock, Ilustracija

Otvaranje prozora

Mnogi Hrvati vjeruju da je silno važno otvoriti prozor u sobi u kojoj je osoba preminula. To omogućava duši da napusti tijelo i kuću te simbolički predstavlja prijelaz između ovog i onog svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paljenje svijeća

Paljenje svijeća za pokojnika duboko je ukorijenjeno u hrvatskoj tradiciji. Vjeruje se da svjetlost svijeće vodi dušu preminulog na njenom putu u zagrobni život.

Svijeće se obično pale odmah nakon smrti i ostaju upaljene tijekom bdijenja i pogreba. Mnogi Hrvati nastavljaju paliti svijeće za svoje voljene i dugo nakon njihove smrti, posebno na godišnjice i vjerske blagdane.

Image
Foto: Profimedia

Bdijenje

Tradicija bdijenja ili "čuvanja mrtvaca" još uvijek je prisutna u mnogim dijelovima Hrvatske, posebno u ruralnim područjima. Tijekom bdijenja tijelo pokojnika ostaje u kući, obično 24 sata, a obitelj i prijatelji se okupljaju kako bi odali počast preminulom.

Ovo vrijeme služi za molitvu, prisjećanje i pružanje utjehe ožalošćenima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠTO REĆI NA OVO? /

Odgodili su sprovod i uz pokojnika u otvorenom lijesu pratili utakmicu reprezentacije

Image
ŠTO REĆI NA OVO? /

Odgodili su sprovod i uz pokojnika u otvorenom lijesu pratili utakmicu reprezentacije

Nošenje crnine

Nošenje crnine kao znak žalosti također je sveprisutno. Kroz povijest su najbliži članovi obitelji nosili crninu i do godinu dana nakon smrti voljene osobe. Štoviše, u nekim krajevima udovice su znale nositi crninu sve do kraja života.

Iako se ova praksa danas manje strogo poštuje, mnogi Hrvati i dalje nose tamnu odjeću na pogrebima i u određenom periodu neposredno nakon gubitka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Shutterstock

Karmine

Karmine je također izuzetno važan dio običaja u Hrvatskoj. To je obrok koji se priređuje nakon pogreba na kojem se obitelj i prijatelji okupljaju kako bi odali počast preminulom i podijele sjećanja na tu osobu. Često se priređuje upravo u kući umrle osobe, jeruje se da zajedničko objedovanje pomaže u procesu žalovanja i jača veze među živima.

Vjerovanje u zagrobni život

Većina Hrvata vjeruje u zagrobni život. Međutim, ovo vjerovanje često je prožeto elementima narodne tradicije. Mnogi vjeruju da duše preminulih mogu komunicirati sa živima kroz snove ili znakove u prirodi.

Image
Foto: Shutterstock

Dušni dan

Dušni dan, koji se obilježava 2. studenog, posebno je važan dan u hrvatskoj tradiciji vezanoj uz smrt. Na ovaj dan ljudi posjećuju grobove svojih voljenih, pale svijeće i ostavljaju cvijeće.

Vjeruje se da na taj dan duše preminulih posjećuju svijet živih pa se često pripremaju posebna jela i molitve za pokojnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL

Vjerovanje u predznake smrti

Mnogi Hrvati i dalje vjeruju u različite predznake smrti. To može uključivati neuobičajeno ponašanje životinja, poput zavijanja pasa ili pojave određenih ptica. Također, neki vjeruju da sanjati o ispadanju zuba ili rušenju kuće može biti znak nadolazeće smrti u obitelji.

PFL
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo