U Australiji, divlje mačke su posvuda. Štoviše, proširile su se čak na 99,8% kontinenta, prema pisanju časopisa Biological Conservation s početka siječnja. I velike su štetočine, jedna od "najdestruktivnijih invanzivnih vrsta", objašnjava jedna studija koju je financirala australska vlada.
Vlada si je stoga postavila cilj: riješiti se dva milijuna mačaka do 2020. godine
Optužuje ih se da su odgovorne za nestanak tridesetak endemskih vrsta životinja, vrste bjelorepog zeca i australskog skočimiša s velikim ušima, a sad su prijetnja i desetini drugih sisavaca, ptica, reptila.
Ta je vrsta mačaka dovezena u Australiju krajem 18. stoljeća, kada i prvi kažnjenici-naseljenici, i na početku se radilo o domaćim mačkama no, budući da su ostavljene u divljini, brzo su "evoluirale" u divlje životinje.
Broj mačaka predviđenih za istrebljenje određen je prema procjenama po kojima u Australiji ima 20 milijuna divljih mačaka, koji su kasnije pokazali krivima, budući da bi ih ustvari bilo između 2 i 6 milijuna. Novi podaci pokazuju da su mačke štetnije nego što se ranije mislilo, ali i da bi ih više moglo preživjeti