Znanstvenik koji želi uništiti svijet, novi svjetski rat, borba dobra i zla - tema su romana koji je Zagorka pisala u redakciji u pauzi od novinarskih zadataka u ugarskom parlamentu.
Iako je još 1918. Marija Jurić Zagorka završila svoj Crveni ocean bilo je potrebno gotovo cijelo stoljeće da on iziđe kao knjiga.
O ukoričenju ove avanturističke romanse špijunske tematike dosad nije bilo ni spomena. Sve dok Zagorkin izdavač u NSK nije otkrio dijelove romana koji su prije gotovo sto godina izlazili u Jutarnjem listu.
"Mislili smo da ćemo moći doći do nekakvih sačuvanih primjeraka tih novina, no s Crvenim oceanom zbog njegovog opsega je bio veliki problem", kaže urednik Gordan Zečić.
Opsežnost Oceana prostire se na više od 700 stranica, a dijelovi do kojih se nije moglo skinuti su s mikrofilma.
"Posebno je u tom romanu što je ona uspjela koristeći obrazac primitivnog ranog science fictiona uklopiti hrvatsku tematiku", rekao je leksikograf Tomislav Šakić.
Uspjela je Zagorka u tadašnju znanstvenu fantastiku uklopiti i borbu za žensku emancipaciju, a ta želja i dalje živi u njezinu stanu u vlasništvu Centra za ženske studije.
Uz bok nepoznatom Crvenom oceanu staje i dosad neobjavljena Vragoljanka s Trešnjevke.
U Crveni ocean - čitatelji mogu zaroniti već od srijede.