Iako bi bilo iznimno korisno da pročitate ovaj članak, istina je da bi bilo mnogo lakše ostaviti ga za kasnije. Ipak je prokrastinacija jedna od najuobičajenijih barijera produktivnosti, posebice kada smo na poslu, piše The Guardian.
Zadaci koje ostavljamo za kasnije postaju sve više i više problematični, a za neke od nas, samo odgađanje postaje posao sam po sebi.
Problem postaje još ozbiljniji ukoliko smo sami sebi šefovi. Vlasnici obrta i tvrtki moraju ostati disciplinirani 24 sata dnevno i nemaju luksuz smatrati posao kao osam sati u danu. O onima koji rade iz udobnosti vlastitog doma nećemo ni govoriti.
Usprkos tome, ispostavlja se kako prokrastinacija nije znak lijenonsti ili nesposobnosti, već mehanizam kojim želimo izbjeći negativne osjećaje. Možda moramo obaviti zadatak koji nam se čini beskrajno dosadan ili smatramo kako ga nećemo moći izvršiti onako kako bismo željeli.
Prilikom istraživanja na Carleton University u Ottawi 2013. godine, profesor psihologije Tim Pychyl i Fucshia Sirois sa University of Sheffield su zaključili da je prokrastinacija problem regulacije emocija, a ne problem organizacije vremena.
"Prokrastiniramo zbog aure negativnih emocija koje okružuju neki zadatak, bilo da one dolaze iznutra ili zbog prirode samog zadatka", rekla je Sirois.
Drugim riječima, odgađamo obavljanje nekog zadatka jer se želimo dobro osjećati u ovom trenutku. Ljudska je priroda više se brinuti o tome kako se osjećamo sada, nego u nekom trenutku u budućnosti.
Rješenje, kaže Sirois, je pronaći neki aspekt zadatka koji je značajan.
"Svi zadaci su donekle značajni, pa čak i samo ako njime možemo nekome namamiti smiješak na lice", rekla je Sirois, ali upozorava da pažnju treba usmjeriti na ono što možemo iz zadtka naučiti, a ne samo na krajnji ishod.
Drugi načini nošenja sa prokrastinacijom uključuju:
- fokusiranje na izvršenje jednog po jednog dijela zadatka
- osvješćivanja koji zadaci su na problematični na početku radnog dana
- uključivanje drugih u zadatak jer smo manje skloni zabušavati kada znamo da netko ovisi o nama
- podmitite se sa nekom nagradom kada obavite zadatak
- podsjetite se zašto uopće radite to što radite
- ako dan započnete sa najtežim zadatkom, ostatak dana će ići glatko, piše The Guardian.