Stručnjaci sa Univerziteta u Saseksu smatraju da ne bi trebalo da zameramo kada nam neko svega nekoliko minuta nakon upoznavanja i dalje ne zna ime.
Naučnici su otkrili da, iako možemo da pristupimo memoriji nekoliko sati nakon što nešto naučimo, ona nam je nedostupna neko vreme. Iako nije u potpunosti otkriveno zašto se to dešava, istraživači veruju da je to ključan proces u radu mozga kako bi se izbeglo preopterećenje informacijama.
Naučnici sa Univerziteta u Saseksu izjavili su da svako ometanje tokom ovih memorijskih pauza može da prekine proces i zaustavi formiranje memorije.
Jedan od stručnjaka, dr Ildiko Klemens izjavio je da su ovi memorijski prekidi oduvek predstavljali misteriju.
- Formiranje memorije je proces koji zahteva veliku količinu energije. Mozak u tim pauzama mora da odluči da li je određena informacija vredna energije za njeno stavljanje u memoriju. Mozak ima ograničeni kapacitet kada je memorija u pitanju i sprečavanje formiranja određenih memorija je način da se izbegne preopterećenje - tvrdi Klemens, piše Daily mail.
U svom istraživanju dr Klemens je u ishranu puževa ubacio i nepoznatu susptancu kako bi video da li će oni naučiti da je prepoznaju kao hranu.
Kada su puževi ponovo hranjeni, naučnici su otkrili da su oni reagovali na ubačeni stimulans sve dok memorija nije bila reorganizovana za neka četiri sata.
Međutim, ukoliko je puž dobio drugačiji stimulans tokom memorijske pauze, konsolidacija memorije je bila uzurpirana.