Nakon što se godinama mučila s disanjem i strahujući da će se ugušiti u snu, Sonia Sein iz New Yorka sada kaže da se osjeća toliko dobro da bi mogla plesati s unucima, sve zahvaljujući prvoj uspješnoj transplantaciji dušnika na svijetu u bolnici Mount Sinai u New Yorku, piše CNN.
56-godišnja bivša socijalna radnica oštetila je dušnik 2014. godine kada je zbog ozbiljnog astmatskog napada završila na respiratoru.
Obavila je nekoliko operacija kako bi se problem uklonio, međutim, nastala je samo još veća šteta. Od tog trenutka disala je pomoću umjetnog vanjskog otvora na dušniku koji joj je ugrađen kirurškim postupkom pod nazivom traheostomija.
Liječnici su desetljećima smatrali da je transplantacija dušnika nemoguća. Dr. Eric Genden, kirurg koji je predvodio tim koji je izvršio transplantaciju kazao je da je istraživao tu mogućnost 30 godina, a počelo je dok je još bio student medicine.
18-satna operacija i tim od 50 ljudi
''Bilo mi je čudno da možemo transplantirati bubreg, rekonstruirati i transplantirati jetru pa čak i srce, ali nije bilo načina da se presadi dušnik", rekao je Genden.
(Sonia Sein i dr. Eric Genden; Izvor: AP Images)
Najveća prepreka bila je smisliti način kako da krv dođe do donorskog dušnika, uzevši u obzir kompleksnu strukturu organa koja se sastoji od sitnih krvnih žila.
Operacija je trajala oko 18 sati, a obavio ju je tim od 50 stručnjaka, uključujući kirurge, medicinske sestre, anesteziologe...
Genden je rekao da je Sonia pod strogim nadzorom i da joj tijelo ne odbacuje novi dušnik. ''Zapravo je nevjerojatno dobro prošlo, bolje nego što smo očekivali. Zanimljivo je da su njezine stanice počele rasti u dušnik što znači da polako postaje njen'', rekao je Genden.
''Kada sam prvi put udahnula, bilo je kao u raju. Sada se mogu igrati i trčati sa svojim unucima, nešto što prije nisam mogla'', rekla je Sonia.