Iako 600 kilometara udaljena, otvorena su "virtualna vrata" koja povezuju poljski grad Lublin i litvanski Vilnius - što je prvi takav projekt na svijetu.
Koliko se svakodnevno približavamo idejama autora znanstvene fantastike najbolje pokazuje videozid koji kroz tehnologiju snimanja i reproduciranja omogućuje ljudima pogled na udaljena mjesta u realnom vremenu.
Pandemija je dovela do značajnog usporavanja društvenog života - na sreću, novo postavljeni videozidovi u dva poljska i litvanska grada upravo su način kako se osjećati blisko, unatoč tome što se možda nalazite na različitim krajevima nacije.
U glavnom gradu Litve - Vilniusu i poljskom Lublinu, koji su međusobno udaljeni 606 kilometara, ovaj tjedan otkrivena su dva uistinu znanstveno fantastična portala.
Portali liče na velika okrugla vrata, no za razliku od njih, umjesto drva imaju veliki ekran i kameru, koja im omogućava prijenos u realnom vremenu. Tko god se nađe s jedne strane portala može biti viđen s one druge, i obrnuto.
U Vilnusu je portal postavljen blizu gradskog željezničkog kolodvora, a u Lublinu na samom glavnom trgu.
Mostovi među ljudima
Začetnik ideje - Benediktas Gylys, izjavio je kako mu je glavna želja za portale da postanu svojevrsni povezni mostovi među ljudima.
Njegova želja poboljšanje je komunikacije i razumijevanja među ljudima, smatrajući da su upravo manjak dialoga i shvaćanja različitosti glavni uzroci svih većih izazova s kojima se čovječanstvo bori.
Projekt nas podsjeća da ne smijemo dopustiti pandemiji da u potpunosti zaustavimo kontakt među susjedima, zapustimo zajedništvo i međunarodnu suradnju.
"Ako bolje pogledamo, problem nije u manjku znanstvenika, aktivista, vođa, znanja i tehnologije. Problem nastaje zbog podjele građanstva, manjka empatije i uskog pogleda na svijet."
"Zato smo odlučili oživiti ove portale, postaviti most koji će povezati i pozvati ljude da pređu preko predasuda i neslaganja koja pripadaju prošlosti."
"Ovi portali poziv su svima da nadrastu društveno i povijesno nametnutim iluzijama", kaže Gylys.
Unatoč tome što službeno nije spomenut uzor dizajnu portala, znanstveno fantastična serija Stargate očiti je primjer. Tim odgovoran za izgradnju odabrao je oblik kruga upravo jer je to "poznati i priznati sci-fi simbol".
Portali u Vilniusu i Lublinu nažalost nemaju moć teleportacije ljudi, ali i bez nje zasigurno skreću pogled svim prolaznicima.
Njihova glavna zadaća i ideja je ona s kojom bi se svi trebali više pozabaviti - međusobna povezanost ljudi, ne ovisno o mjestu stanovanja, slamanje predrasuda i povezivanje različitih kultura