To je možda samo malena zlaćana perla, četiri milimetra u promjeru, ali je i golemo otkriće za bugarske arheologe koji su uvjereni da su pronašli najstariju europsku, a vjerojatno i svjetsku, rukotvorinu od zlata.
Perla je pronađena u prapovijesnom naselju u južnoj Bugarskoj i potječe iz vremena od 4500. do 4600. godine prije Krista, kažu arheolozi. To znači da je nekih 200 godina starija od nakita pronađenog u nekropoli u bugarskome crnomorskom gradu Varni, dosad najstarijeg poznatog komada obrađenog zlata.
"Ne sumnjam da je perla starija od zlata iz Varne", rekao je arheolog Javor Bojadžijev, član bugarske akademije znanosti. "To je uistinu važno otkriće. Taj komadić zlata dovoljno je velik da nađe svoje mjesto u povijesti", dodao je.
Bojadžijev je uvjeren da je perla proizvedena na samom nalazištu, nedaleko od današnjeg grada Pazardžika, gdje je bilo prvo "urbano" naselje u Europi. Izgradili su ga pripadnici zajednice "visoko razvijene kulture" koji su 6000 godina prije Krista onamo doselili iz Anatolije.
"Rekao bih da je to bio prototip modernog grada iako ga po mezopotamijskim standardima možemo zvati drevnim gradom. Govorimo o mjestu koje je starije od Sumera 1000 godina", tvrdi Bojadžijev misleći na regiju u južnoj Mezopotamiji, današnjem Iraku, koja se smatra kolijevkom urbane civilizacije.
Zlatna perla, teška samo 15 centigrama, iskopana je prije dva tjedna u ostacima male kuće koja je na tom mjestu stajala u doba kada je čovjek prvi put počeo koristiti metale bakar i zlato.
Dosad iskopano naselje bilo je površine od 10 do 12 hektara i imalo je obrambeni zid visok 2,8 metara. Znanstvenici koji su istraživali u Mezopotamiji gradom smatraju sve preko 0,8 hektara površine, kaže Bojadžijev.
Na nalazištu je dosad iskopano više od 150 keramičkih figurica ptica, što ukazuje na to su stanovnici vjerojatno štovali te životinje. Naselje su uništila neprijateljska plemena oko 4100. godine prije Krista.
Perla će biti izložena u povijesnom muzeju u Pazardžiku.