Možda se i vaša umjetnička fotografija nalazi na tko zna čijemu logotipu ili katalogu, a da toga niste ni svjesni. Dovoljno je da ste ju javno podijelili na društvenim mrežama. Fama oko ove problematike započela je sa slučajem umjetnice Tuesday Bassen, koja je slučajno otkrila da njezine dizajne koristi poznata modna kompanija Zara bez njezina znanja.
Slični slučajevi počeli su se ubrzo otkrivati i drugdje. Ljudi su ostali šokirani uvidjevši kako njihove radove koriste oni koji su sami prelijeni ili netalentirani da bi osmislili nešto sami. Ovo su samo neki od primjera:
Disney ukrao dizajn Katie Woodger
Umjetnica se javno obratila za pomoć objašnjavajući kako je svoju sliku naslikala 2010. godine, a Disney ju je bez njezina pristanka upotrijebio na svojoj kozmetičkoj torbici, pa čak i majici.
Krađa "Fride i prijatelja" od umjetnika Ryana Connersa
Umjetnika je šokirala spoznaja da jedna djevojka iz Perua koristi njegove slike i prodaje ih kao svoje. Nakon njegove intervencije, dotična mu se javila e-mailom i sve priznala moleći ga da šuti o tome, a da će ona sve radove povući.
Zara kontinuirano krala od Tuesday Bassen
Umjetnica je čak angažirala odvjetnika u tužbi protiv modnog giganta. Iz Zare su poručili kako za tužbu nema osnove jer je Tuesday Bassen indie umjetnica, a oni su velika korporacija.
Prvi službeni kradljivac umjetnosti
Na internetu se može kupiti majica s kapuljačom zanimljiva dizajna, ali sve bi bilo u redu da nije riječ o teškoj povredi autorskih prava umjetnika Daniela Ignacija.
Taylor Swift ukrala "lisicu" od umjetnice Ally Burguires
Pjevačica je objavila ilustraciju lisice s tekstom, ali ubrzo ju je raskrinkala prava autorica, zamolivši da istakne čiji je rad ondje gdje je to potrebno. Ally Burguires inače ima i svoju galeriju te modnu liniju s motivima takve lisice.