Mutacije virusa /

Što vam se može dogoditi ako se istovremeno zarazite s više sojeva koronavirusa?

Image
Foto: Shutterstock

Koronavirusi inače ne mutiraju često, za razliku od virusa obične gripe.

22.3.2021.
17:00
Shutterstock
VOYO logo

Znanstvenici iz Brazila nedavno su objavili da su dvije osobe zaražene dvjema vrstama virusa SARS-CoV-2. Infekcija nije imala utjecaj na jačinu bolesti, a oboje su se oporavili bez hospitalizacije.

Iako nema puno slučajeva dvostruke zaraze varijantama koronavirusa, znanstvenici su uočili infekcije koronavirusa zajedno s infekcijama obične gripe. Takvo stanje navelo je znanstvenike da promišljaju kako će navedena situacija utjecati na pojavu novih varijanti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Virusi su majstori evolucije koji stalno mutiraju i tvore nove varijante svakom replikacijom. Okoliš, kao npr. domaćinov imunološki sustav igraju ulogu u pojavi novih sojeva. Većina mutacija nema prevelik utjecaj na virus, no one vrste koje se brzo repliciraju i koje zaobilaze imunološki sustav su one o kojima trebamo brinuti.

Pojava navedenih mutacija podložna je pogreškama pri replikaciji. RNK virusi, primjerice influenza i hepatitis C, tvore mnoge greške prilikom replikacije. Odnos virusa s imunološkim sustavom i domaćinovim stanicama može utjecati na to kako pak reagiramo na lijekove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od drugih RNK virusa, koronavirusi imaju nižu stopu mutacije, a to je zato što sadrže posebne mehanizme koji sprečavaju pogreške tijekom replikacije.

Otkrivanje više vrsta koronavirusa u pacijentima može nastati zbog ponovne infekcije ili pak zarazom s više vrsta virusa istovremeno.

Image
genetika virusa /

Imunitet ne traje zauvijek: Zbog novih varijanti morat ćemo se redovito docjepljivati protiv koronavirusa

Image
genetika virusa /

Imunitet ne traje zauvijek: Zbog novih varijanti morat ćemo se redovito docjepljivati protiv koronavirusa

Virusi stalno mutiraju

Reinfekcija virusom dovela je do zabrinutosti oko pojave sve više mutacija, posebice zato što koronavirusi prolaze kroz velike promjene u svom genetskom slijedu postupkom koji se naziva rekombinacija. U slučaju zaraze dvjema vrstama koronavirusa, te dvije vrste mogu zaraziti jednu stanicu, zamijeniti velike dijelove svoga genoma, te tako stvoriti nove varijante.

To je već znani fenomen kod RNK virusa, čak i u slučaju influenze. Svinje se mogu zaraziti s više sojeva influenze, a smatra se i da su svinje prijenosnici u kojem se virusi miješaju te tvore nove varijante. Virus H1N1 iz 2009. godine pojavio se kombinacijom virusa gripe iz čovjeka, ptice i dvije svinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju koronavirusa, koji sadrže samo jedan RNK lanac u svakoj stanici virusa, rekombinacija se može dogoditi samo između RNK lanaca izvedenih iz jednog ili više virusa u istoj stanici. Dokaz o rekombinaciji pronađen je i u laboratorijskim uvjetima i kod pacijenta zaraženog SARS-CoV-2 virusom.

Ovakvi slučajevi događaju se samo kada dva virusa inficiraju jednu stanicu. I kada je osoba zaražena s više sojeva, ukoliko se repliciraju u raznim dijelovima tijela, neće komunicirati jedni s drugim. Istraživanje pokazuje i da dvije varijante koronavirusa mogu obitavati u gornjem i donjem dijelu respiratornog sustava, te nisu u interakciji jedni s drugim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra se kako zaraza s više varijanta koronavirusa ne dovodi do ozbiljnijih zdravstvenih problema nego zaraza samo jednom varijantom. Više od devedeset posto slučajeva zaraze u Velikoj Britaniji upravo je zaraza sojem B117. U slučaju tako velike infekcije samo jednim sojem, ponovne zaraze se ne događaju često. Bez obzira, znanstvenici stalno moraju proučavati nove sojeve, te učinak cjepiva na iste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo