Sve što trebate znati / Što su ospice, koji su simptomi i kako se virus prenosi?

Image
Foto: Ilustracija/Thinkstock

Ospice ili morbili su vrlo zarazna virusna bolest koja se očituje vrućicom, hunjavicom, promuklošću, kašljem i osipom

2.6.2018.
8:00
Ilustracija/Thinkstock
VOYO logo

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je opće informacije o ospicama, opasnom virusu koji je stigao u Hrvatsku, a kojem, zbog slabe procijepljenosti, prijeti izbijanje epidemije. 

Što su ospice?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ospice ili morbili su vrlo zarazna virusna bolest koja se očituje vrućicom, hunjavicom, promuklošću, kašljem i osipom koji se pojavljuje nekoliko dana nakon početka bolesti i širi od glave prema trupu i udovima. Obično se javlja sezonski, zimi i u proljeće. U težim slučajevima ospica se mogu javiti ozbiljne komplikacije koje uključuju bolest središnjeg živčanog sustava i srca, upalu uha, upalu pluća, krvarenja u koži i sluznicama te teži poremećaj općeg stanja. U najtežim slučajevima komplikacije ospica mogu biti smrtonosne. Bolest uzrokuje virus morbila (Paramixoviridae), koji se lako prenosi s osobe na osobu, zbog čega je u razdoblju prije cijepljenja do adolescencije od te bolesti obolijevalo devet od deset osoba.

Kako se prenosi virus ospica?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvor infekcije je sekret iz nosa i grla zaražene osobe. Prijenos je moguć kihanjem, kašljanjem, bliskim kontaktom s oboljelom osobom te izravnim dodirom s izlučevinama nosa i grla. Zaražena osoba može prenijeti ospice na druge osobe u razdoblju od četiri dana prije pojave osipa pa do četiri dana nakon pojave osipa.

Tko je izložen riziku od infekcije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riziku zaraze virusom ospica su izloženi dojenčad, djeca i odrasle osobe koje nisu cijepljene, djelomično cijepljene osobe i pojedinci u kojih cijepljenjem nije postignut zadovoljavajući imunosni odgovor. Nakon što je uvedeno cijepljenje se među djecom smanjio broj oboljelih. Putovanje u zemlje gdje se ne provodi cijepljenje u okviru nacionalnog programa ili boravak uz osobe koje dolaze iz takvih zemalja povećavaju rizik obolijevanja kod necijepljenih osoba.

Koji su simptomi i znakovi ospica?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi znakovi ospica najčešće počinju 10 – 12 dana nakon izlaganja virusu, tj. kontakta s bolesnikom (razdoblje inkubacije). Bolest počinje postupnim porastom tjelesne temperature, glavoboljom, grloboljom, gubitkom apetita, klonulošću te hunjavicom (curenjem bistrog sekreta iz nosa) i suhim kašljem. Bolesniku su upaljene očne spojnice, peku ga oči, javlja se nekontrolirano suzenje i osjetljivost na svjetlost. Karakteristična je prolazna pojava bjelkastog osipa poput zrnaca pijeska ili soli na unutarnjoj strani sluznice obraza.

Nakon nekoliko dana (4 – 5) vrućica postane vrlo visoka (obično 39 – 40 °C) i javlja se crveni osip koji najprije zahvaća lice i vrat. Osip se postupno širi tijelom, zahvaća trup, ruke i noge te traje četiri do pet dana. Nakon toga osip počinje blijediti i nestaje, a koža se ljušti. Poboljšanje simptoma obično nastupa dva dana po pojavi osipa, temperatura pada, opće stanje bolesnika se popravlja, kašalj postaje „zreliji“ (produktivan) i polako jenjava (iako može potrajati do dva tjedna). Preboljele ospice ostavljaju trajni imunitet, premda su opisani i rijetki slučajevi reinfekcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovakva je klinička slika srednje teške bolesti u inače zdravog bolesnika, bez komplikacija. Kao i za svaku drugu bolest i za ospice vrijedi da u određenim slučajevima bolest može imati i lakše i teže te atipične oblike, što ovisi o općem stanju bolesnika, njegovom imunološkom (obrambenom) sustavu i cijepnom statusu. Osobe koje boluju od kroničnih bolesti kao i one s urođenim ili stečenim oslabljenim imunološkim sustavom zbog nekih urođenih bolesti, hematoloških ili drugih malignih bolesti, infekcije HIV-om, terapije autoimunih i reumatskih bolesti i sl.,imaju težu kliničku sliku bolesti. Blagi oblik bolesti  može nastati u starije dojenčadi, koja više nemaju dovoljnu količinu majčinih protutijela koja su dobila preko majčine posteljice, te u djece koja su dobila pasivnu zaštitu gotovim protutijelima. Osim toga, blaga klinička slika je moguća u cijepljenih odraslih u kojih je imunitet oslabio nakon mnogo godina te u djelomice cijepljenih bolesnika.

Koje su komplikacije bolesti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komplikacije ospica su brojne, mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja zdravlja, a može ih uzrokovati virus ospica, bakterijske infekcije i imunološka reakcija na virus. Tijekom ospica otpornost organizma oslabi i nastaje oštećenje sluznice dišnih puteva pa su oboljeli podložni bakterijskim infekcijama. Bolest se kod male djece češće komplicira upalom pluća, kod odraslih upalom mozga, a oba stanja ponekad mogu dovesti do smrtnog ishoda. Komplikacije ospica su češće u osoba oslabljene imunosti, trudnica, pothranjenih osoba, dojenčadi i kod osoba starije životne dobi. U epidemijama ospica u Europi su zabilježeni  smrtni slučajevi zbog komplikacija bolesti.

Komplikacije bolesti uključuju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • komplikacije uzrokovane samim virusom ospica
  • teške infekcije dišnih puteva poput upale pluća
  • jača upala grkljana i glasnica
  • upala i oticanje mozga i moždanih ovojnica
  • upala srčanog mišića
  • teški proljev s dehidracijom
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo