Stigao je i taj dan - 21. listopad 2015. - dan u koji junaci iz kultnog filma 'Povratak u budućnost 2' dolaze iz 1985. godine.
U budućnost su stigli u točno 16.29 minuta, a autori filma kasnih osamdesetih zamislili su da ćemo do tog trenutka u budućnosti imati niz ludih novih tehnologija i proizvoda.
I dok leteći automobili i dan danas ne postoje, mnoge druge stvari ustinu su postale stvarnost. Donosimo koje.
1. Bespilotne letjelice
U filmu su bespilotne letjelice, odnosno dronovi, radile apsolutno sve - od šetanja psa do fotografiranja i snimanja iz zraka. Iako ljudi još uvijek sami šeću svoje kućne ljubmice, dronovi su u našoj stvarnosti sve prisutniji.
2. Mobilno plaćanje računa
U filmu se mogu vidjeti naznake bežičnih internetskih naprava koje omogućuju brzo i jednostavno plaćanje s lica mjesta. Danas, znamo svi, postoje razne aplikacije koje nam to omogućuju.
3. Biometrički uređaji
Prepoznavanje putem otiska prsta koristi se kroz cijeli film. Tako u sceni Martyjeva djevojka (i u budućnosti - supruga) otključava vrata otiskom palca. Danas na taj način otključavamo mobitele, sefove pa čak i vrata kuće.
4. Hands-Free igraće konzole
U jednoj nezaboravnoj sceni u Cafeu '80s, dvojica mladića u nevjerici pitaju Martyja kakva je to igra koju mora igrati rukama.
Iako većina video igrica danas još uvijek zahtijeva da ih igrate rukama, prošlo je pet godina otkako je Microsoft lansirao Xbox Kinect, koji vam omogućava da igrice igrate pomoću glasovnih naredbi i gestikulacija.
5. Pametna odjeća i nosiva tehnologija
Marty u filmu nosi tenisice koje se same vežu i jaknu koja se automatski prilagođava tijelu i sama se suši.
Iako rijetka, razvijena je i takva tehnologija. Nike bi ove godine trebao lansirati tenisice sa sličnim karakteristikama, dok je nosiva tehnologija posebno prisutna u svijetu fitnessa gdje postoje majice koje bilježe disanje, otkucaje srca.
6. Video pozivi i hologrami
Marty u jednoj sceni dobije otkaz putem video poziva. Oni su danas uz Skype, FaceTime i ostale aplikacije sasvim uobičajena pojava. Osim toga, već je napravljen i hologram koji se može dotaknuti.
Ipak, film je u nekim detaljima pogriješio, kao što je široka upotreba faksa, koji se danas gotovo pa i ne koristi.
7. Automobili koji koriste otpad kao gorivo
Iako još uvijek ne možete kupiti automobil na fuzijski pogon, scena u kojoj Doc ubacuje smeće u svoj DeLorean kako bi ga pokrenuo ipak je nešto predvidjela.
Naime, Toyota promovira svoj novi auto pogonjen vodikovim ćelijama, a u reklami se pojavljuju upravo glavni glumci filma - Michael J. Fox i Christopher Lloyd.
Takvi automobili koriste vodik za proizvodnu električne energije emitirajući samo vodu. A u Orange Countyju u Kaliforniji vodik će za tu svrhu dobivati upravo iz otpada.
8. Hoverboard
Iako danas možete kupiti skutere koji su opisani kao 'hoverboard', tehnički oni to nisu jer imaju kotače i zapravo ne lebde. Iako ne morate ruke držati na volanu kako biste ga vozili.
No, krajem prošle godine Arx Pax je patentirao svoj hoverboard Hendo, kojeg je najpoznatiji skejter Tony Hawk osobno testirao. I Lexus ima svoj hoverboard, ali na žalost, obje verzije zahtijevaju posebne podloge i pravo bogatstvo.
9. Pametne naočale
U jednoj sceni Martyjeva djeca tijekom večere potpuno ignoriraju roditelje jer su prezauzeta mobitelima i futurističkim naočalama. Dovoljno je reći - smarthphone i Google Glass.
10. Tableti
U jednoj sceni u kojoj se Doc našao s Martyjem, nosi nešto što izgledom podsjeća na današnji iPad. A tableti su danas, poput pametnih telefona, uobičajena pojava i stvar bez koje je teško zamisliti život.