Japanska super gljivica ubila je osmero pacijenata u bolnicama Ujedinjenog Kraljevstva.
Candida auris, koja može ući u krvotok te se tako širiti tijelom i uzrokovati ozbiljne infekcije, pronađena je u 25 bolnica.
Oko 50 pacijenata je preživjelo, a kod još 200 je gljivica 'kolonizirala kožu', prije nego je ušla u njihova tijela putem rana.
Prema Public Health England (PHE) gljivica, prvi put identificirana 2009., nije zabilježena kao uzrok smrti žrtava pošto su pacijenti bili 'ozbiljno bolesni'.
Glasnogovornik je za novine The Sun izjavio: "Ono što Candidu auris čini donekle jedinstvenom je to što se tako lako prenosi od osobe do osobe. Jednom kada je u krvotoku, kruži i umnožava se, uzrokujući sepsu [trovanje krvi]. Stanice gljivica se također mogu nataložiti u organima [jetra, slezena, mozak] i dovesti do gnojnih čireva ili formiranja vegetacija na srčanim zaliscima."
Public Health England je ranije u mjesecu izjavio da nastoje ažurirati upute o C. auris uslijed strahova da se 'širi kao vatra'.
Agencija je prvi put 2017. objavila upute rukovođenja gljivicom, uključujući i upute liječnicima da izoliraju zaražene pacijente i postrože higijenske mjere.
Velika epidemija u Oxford University Hospitals NHS Trust's Royal Brompton Hospital u zapadnom Londonu uključivala je 72 pacijenta između travnja 2015. i studenog 2016. te je uzrokovala zatvaranje odjela intenzivne njege na 11 dana.
Od srpnja 2017., nitko u Ujedinjenom Kraljevstvu nije preminuo direktno od infekcije C. auris.
Što je Candida auris?
Candica auris (C auris) je škodljivi oblik gljivice, identificiran od strane CDC (Center for Disease Control) kao 'super' gljivica.
Obično se dijagnosticira pacijentima nakon što su nekoliko tjedana proveli u bolnici.
Gljivica može inficirati rane, uši i krvotok te se smjestiti u urinarni trakt.
Izvor infekcije C auris nije osoba koja se razboljela, već okruženje bolnice, uključujući katetere, šaltere i druge površine.
Prvotno identificirana u Japanu 2009. godine, sada se proširila na više od 12 zemalja diljem svijeta.
Dva od tri uobičajena lijeka protiv gljivica imali su malo učinka u liječenju.
Oko 60% zaraženih gljivicom C auris su preminuli.