Pred kraj siječnja su četvorica znanstvenika pomaknuli sat s tri na dvije i pol minute do ponoći, točnije, "posljednjeg sata".
To je najbliže ponoći što je sat ikad bio još od 1953. kada su SAD i Sovjetska unija provodile pokuse hidrogenske bombe. Kada kazaljka stane na ponoći, to bi označavalo atomsku kataklizmu na Zemlji.
PROČITAJTE VIŠE:
>> 'Sat sudnjeg dana' najbliže ponoći od 1953. godine, razlog Donald Trump
Unatoč tome što je pomicanje sata isključivo simboličkog karaktera, znanstvenici su istaknuli kako su izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa o klimatskim promjenama te jačanje nuklearnog arsenala obavještajnih agencija rezultirale povećanjem globalnog rizika.
IZVOR: (Bulletin of the Atomic Scientists)
Ujedno su istaknuli kako Amerika i Rusija posjeduju više od 90 posto svih bojevih glava u svijetu. Na temelju toga dali su preporuke čovječanstvu kako preživjeti kataklizmu ako dođe do nuklearnog rata, prenosi Al Jazeera Balkans.
Preporuka je jednostavna - s obzirom na to da se sva nuklearna sila nalazi u sjevernoj hemisferi, savjet je da se krene južno od ekvatora.
To se temelji i na pretpostavci da bi napad izvela neka od zemalja koja posjeduje nuklearno oružje, a da bi bombe mogle pasti u neku od zemalja povezanih s tom vrstom naoružanja.
Iz infografike koju je objavila Al Jazeera Balkans, vidljivo je da su zemlje poput Australije, Novog Zelanda, Južnoafričke Republike i Argentine idealne za skrivanje. Tamo ima mnogo slobodne zemlje za uzgoj hrane, a male su šanse da će postati metama nuklearnog napada.