Protekla 24 sata jedan je čovjek stajao na glavnome zagrebačkom trgu i osmjehivao se ljudima. Vijest je tim posebnija jer riječ je o performansu poznatoga konceptualnoga umjetnika Siniše Labrovića.
Možda ga se sjećate kada je svojim performansima skupljao potpise za zaštitu svećenika pedofila, urinirao na Markovu trgu, a na Korčuli je iz akvarija pecao ribe - iz konzerve.
17 mišića je potrebno da nastane univerzalna ljudska ekspresija - osmijeh. Nebitno u kojem ste dijelu svijeta, osmijeh ima isto značenje. Ili?
"Znači prijateljstvo, naklonost, dobrohotnost, ljubav, a opet u sebi sadrži dovoljno napetosti i dvosmislenosti pa može označavati i licemjerje", kaže konceptualni umjetnik Siniša Labrović koji se protekla 24 sata osmjehivao ljudima i propitivao koliku vrijednost ima jedan osmijeh i zašto se od svih nas očekuje - da smo uvijek nasmijani.
"Osmijeh je jedan od najprofitabilnijih izraza"
"Naravno, ima svoju isplativost i daje dividende i naravno, uz požudu, osmijeh je jedan od najprofitabilnijih izraza. S druge strane, sve je više zabranjeno u komunikaciji biti loše volje", kaže Labrović.
Knjige za samopomoć s brzim savjetima kažu da ako vježbamo osmjehivanje, i raspoloženje će nam se poboljšati. Stručnjaci tvrde da je ovaj savjet opasan jer je riječ o potiskivanju pravih emocija. Zbog ubrzanog načina života više se smijemo jer mislimo da se moramo smijati, a sve manje jer se tako doista osjećamo.
"Radi se definitivno o toksičnoj kulturi jer mi sad na Instagramu imamo te savršene živote, savršene ljude, ispeglane slike, i postupke, i riječi, i osmjehe, i komentare. Nemoguće je", kaže sociolog Bruno Šimleša.
Labrović je točno u 19 sati, 24 sata otkad je započeo, uputio svoj zadnji osmjeh u sklopu performansa.