U virtualnom svijetu Minecrafta sada djeca i roditelji mogu doznati sve o potencijalnim opasnostima ali i zaštiti na internetu. Koliko je to bitno zna gejmer Mole. Na YouTubeu ga prati gotovo 140 tisuća ljudi. Ne samo da mora voditi računa o virtualnom ponašanju, mora znati i reagirati kad mu se pratitelji jave s teškim pričama.
"U jednom projektu ljudi su se javljali anonimno i imali smo psihologe s kojima smo radili. Javila se osoba koja je bila silovana i ja nemam to područje znanja i ne znam kako bih odgovorio, pa sva sreća to je išlo kroz tog psihologa", ističe gejmer Nenad Hajdihadžić.
Da se što bolje može snaći u sličnim situacijama pomoći će mu Škola odgovornog Influencanja koja za cilj ima edukaciju o virtualnom odgovornom ponašanju.
"Prva tema je što su mediji i kako se mi kao influenceri moramo ponašati kroz medije, točnije kroz naše društvene mreže", dodaje Hajdihadžić.
"Ideja kao takva nastala je iz potrebe da se influenceri educiraju o njihovoj važnosti koju imaju i utjecaju na djecu i na mlade", rekao je Tomislav Ramljak, ravnatelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, te dodaje: "Sve je više mladih koji im se obraćaju za pomoć".
Izazovi poput onih u kojem se jede čips s najljućom papričicom na svijetu pa neki završe u bolnici u bolovima, samo su jedan od problema.
"Ono što je još ozbiljnije je seksualno zlostavljanje djece putem interneta što je i zbog pandemije, nažalost, u porastu 60 posto u odnosu na prethodnu godinu", govori Ramljak.
U online Školu za influencanje kreće i Nevena Rendeli Vejzović jer kao majka želi biti pozitivan primjer.
"Zanima me jako koji je to sadržaj koji je primjeren mlađim generacijama i koji bi trebao biti na društvenim mrežama", kaže Nevena Rendeli Vejzović.
Virtualna stvarnost mladima je stvarnost, te je edukacija aktera s obje strane ekrana imperativ.