Mladunci polarnog medvjeda, stari tek dva ili tri mjeseca, savršeno utjelovljuju krhkost i čudo života u surovim uvjetima arktičke tundre. Ovi maleni medvjedići pronašli su zaklon od ledenog vjetra između majčinih snažnih nogu dok su zajedno prelazili 55 milja (88 kilometara) preko negostoljubive tundre u Kanadi.
Pogledajte kako majka grije svoje preslatke medvjediće: Ovi prizori rastopit će i ona najtvrđa srca
Fotografije ovog nezaboravnog trenutka snimljene su u Nacionalnom parku Wapusk u Manitobi, jednom od rijetkih mjesta na svijetu gdje se može svjedočiti ovakvoj intimnoj povezanosti polarnih medvjeda u divljini.
Majka polarnih medvjeda povela je svoje mladunce prema zaljevu Hudson, gdje se nada pronaći hranu kako bi osigurala preživljavanje svoje obitelji.
Ovaj dugotrajan i iscrpljujući put nužan je za njihov opstanak, jer majka, iscrpljena zimskom hibernacijom, treba loviti tuljane na ledu zaljeva koji se u ovo doba godine tek počinje formirati.
Zaljev Hudson jedno je od najvažnijih mjesta za polarne medvjede jer im pruža priliku za lov prije nego što se led otopi tijekom ljetnih mjeseci.
Nacionalni park Wapusk poznat je kao jedno od glavnih mjesta za praćenje polarnih medvjeda u njihovom prirodnom okruženju, a prizori poput ovoga svjedoče o tome koliko je priroda čudesna, ali i brutalna.
Mladunci polarnog medvjeda su u ovoj dobi izrazito ranjivi – nisu samo izloženi hladnim arktičkim vjetrovima nego i potencijalnim grabežljivcima, dok njihova majka neumorno radi na osiguravanju njihove sigurnosti.
Ova priča, osim što izaziva divljenje prema ljepoti i snazi prirode, podsjeća nas i na važnost očuvanja polarnih medvjeda i njihovih staništa.
Klimatske promjene i otapanje leda u Arktiku ozbiljno ugrožavaju njihov opstanak, a zaljev Hudson sve je više pogođen tim promjenama.
Polarni medvjedi predstavljaju jedne od najimpresivnijih stanovnika Arktika.
Trenutna svjetska populacija polarnih medvjeda procjenjuje se na 22.000 do 31.000 jedinki. Znanstvenici predviđaju da bi do 2050. godine moglo doći do pada populacije za čak 30 posto ako se nastave trenutni trendovi zagrijavanja.
Neki polarni medvjedi pokazuju znakove prilagodbe na nove uvjete. Nedavno je otkrivena izolirana populacija na jugoistoku Grenlanda koja je naučila loviti s ledenjačkog leda umjesto morskog. Međutim, ove prilagodbe nisu dovoljne za dugoročno preživljavanje vrste bez značajnog smanjenja globalnih emisija stakleničkih plinova.
Bez značajnog smanjenja globalnih emisija stakleničkih plinova i stabilizacije arktičkog leda, znanstvenici predviđaju da bismo do kraja stoljeća mogli izgubiti većinu populacija polarnih medvjeda.