Kamera postavljena da snimi ugroženog sibirskog tigra na dalekom istoku Rusije uhvatila je nešto još ređe – trenutak kad je odrasli, zlatni orao uhvatio mladog sika jelena, prenosi "Blic".
Trenutak od dve sekunde uhvaćen je na tri fotografije, na kojima se vidi orao kandžama zakačen za jelenova leđa.
Prvo je pronađen leš jelena, oko dve nedelje kasnije, na svega nekoliko metara od kamere, objavilo je Udruženje za očuvanje divljeg života (Wildlife Conservation Society - WCS).
-Tokom rutinske provere kamere, ako treba da zamenim memorijsku karticu ili promenim baterije, ugledala sam leš sika, ili pegavog jelena. Osećala sam da tu nešto nije u redu. U snegu nije bilo tragova velikih mesoždera i izgledalo je kao da je jelen trčao i onda prosto stao i umro –, izjavila je dr Linda Kerli iz Londonskog zoološkog udruženja (Zoological Society of London – ZSL), koja je zajedno sa Džonatanom Slotom iz WCS objavila rad i fotografiju o jelenu i orlu.
- Tek kad sam se vratila u kamp i proverila fotografije sa kamere, shvatila sam šta se dogodilo. Nisam mogla da verujem svojim očima –, dodala je ona.
Dr Džonatan Slot ukazao je da zlatni, ili suri orlovi, imaju dugu istoriju neverovatnih predatorskih pokušaja. Naučna literature puna je zabeleški o napadima zlatnih orlova na različite životinje širom sveta, od malih poput zečeva, koje redovno love, do kojota i jelena, a 2004. je čak zabeležno da je orao uhvatio mladunče mrkog medveda – naveo je Slot.
Istraživači ZSL veš šest godina uz pomoć kamera pokušavaju da prate život sibirskih tigrova u prirodnom rezervatu Lazovski u Primorju.
Naučnici ističu da zlatni orlovi uobičajeno ne napadaju jelene i da nema dokaza da takvi napadi imaju neki uticaj na populaciju jelena.
- Proučavala sam podatke o uzrocima smrti jelena u Rusiji u poslednjih 18 godina. Ovo je prvi put da sam videla ovako nešto –, istakla je Kerli.
Slot kaže da je njegova koleginica imala mnogo sreće što je snimila veoma redak događaj.
ZSL i WCS prate tigrove i njihove lovine na dalekom istoku Rusije od 2007. Obe organizacije rade na očuvanju sibirskih tigrova oko dve decenije.