Let u svemir – pod gasom! Alkohol može djelovati na čovjeka na razne načine – može ga opustiti i učiniti društvenijim, može ga potaknuti na nepromišljenost i agresivnost. Doktor vam može preporučiti čašu vina uz obrok, ali malo je onih koji (dok su trijezni) misle da je dobra ideja 'razvaljen' sjesti za volan. Ili u raketu vrijednu 1,7 milijardi dolara i zaputiti se u svemir brzinom od 28.000 km/h.
Do sada su službeno potvrđena 'samo' dva leta u svemir koja su odobrena unatoč tome što je više članova posade bilo 'jako pijano i predstavljalo rizik za cijelu operaciju'. S obzirom da je NASA jedna velika obitelj koja ne voli govoriti o svojim tajnama, sigurno se pitate kako znamo ove stvari? NASA je privukla pažnju javnosti nakon što je 2007. Lisa Nowak, bivša astronautkinja, odlučila oteti djevojku svojeg bivšeg. Autom je prešla 1.400 km da bi ostvarila svoj cilj, a da se putem ne bi morala zaustavljati na odvratnim toaletima, cijelo je vrijeme nosila pelenu.
Da skratimo priču, pokrenuta je istraga koja je trebala utvrditi propuste koje je NASA napravila u odabiru osoblja (astronauti moraju biti iznimno zdrave i psihički stabilne osobe kako bi prošle tešku obuku). U istrazi je, između ostaloga, otkriveno da je pijanim astronautima dopušteno polijetanje u barem tri prilike, no jedan od tih letova je otkazan kada se posada pojavila u astronautskoj opremi, ali bez hlača.
Ovaj podatak sigurno neće iznenaditi naše bake koje već odavno znaju da je najbolji lijek za smirivanje želuca – rakija.
Nikita Hruščov sprečava rat: savjest čista, rakija peče Jugoslavija je bila jedina zemlja koja se za vrijeme Hladnog rata uspješno išuljala iz krila majčice Rusije, zaobišla željeznu zavjesu i počela slaviti rođendan dva puta godišnje jer se mama Rusija i tata Zapad ne žele pomiriti.
Nakon što je Tito 1948. javno dao nogu Staljinu, uslijedilo je napeto razdoblje između SSSR i Jugoslavije. Staljin je bio toliko povrijeđen da je bio spreman započeti rat s Jugoslavijom. Kada je 1953. umro, napetosti i loši odnosi su se nastavili. Pitate se što je na koncu izliječilo odnos između Rusije i Juge? Slavenska medicina ionako ima samo jedan lijek za sve – rakiju!
Hruščov, tadašnji vođa Komunističke partije, došao je 1955. u Beograd ne bi li izgladio odnose s Jugoslavijom. No, Tito je imao plan: želio je poniziti svoje sovjetske drugove. Hruščova i ostale goste brižno je 'zalijevao i marinirao' u alkoholu u nadi da će se ovi osramotiti, a da će mediji njihovu sramotu prenijeti svijetu. Rusi se nisu bunili. Štoviše, posjet je završio u sovjetskoj ambasadi, u kojoj se Hruščov obezglavio od alkohola, pokušavao izljubiti sve goste, posebno Tita, kojemu je tepao da 'prestane biti tako ljut (...) i neka zaboravi stare razmirice'.
Idućih je dana potpisan sporazum koji je okončao krizu i tako je postignut jedan od najneočekivanijih uspjeha u diplomatskoj povijesti. I to samo zato jer je Hruščov pod utjecajem alkohola bio... dražestan.
Selim ll osvaja Cipar radi vinaSelim ll bio je poznat i kao Selim Pijanac. Nadimak je zaradio vrlo jednostavno – bio je stalno pijan. No, Selim je bio po mnogo čemu različit od pijanaca koje znamo. Uživao je samo u najboljim vinima, bio je sultan carstva koje se prostiralo na tri kontinenta i raspolagao je jednom od najmoćnijih vojski svojeg vremena.
Svejedno, prvenstveno je bio pijanac. Kada mu je ponestalo najdražeg ciparskog vina, odlučio je osvojiti Cipar i osigurati si neograničene zalihe sreće. O strategiji tog poteza ima smisla raspravljati koliko i o šahovskoj strategiji bebe kojoj na šahovsku ploču stavimo dudu.
U opsadi u kojoj je poginulo 20.000 civila, Selim je uspio osvojiti Cipar i osigurati si doživotnu količinu omiljenog vina. Ipak, ono što je za njega bila pobjeda, bio je početak kraja velikog Osmanskog Carstva. Nakon napada na Cipar, formirana je Sveta alijansa, koja je u bici kod Lepanta uspjela uništiti 90 posto turske mornarice. Iako je flota obnovljena već nakon par mjeseci, ova je pobjeda dala vjetar u jedra naporima Svete alijanse i Carstvo se odjednom počelo rušiti.
Selim je ostao vladar Cipra sve do svoje smrti, kada se, pijan kao i uvijek, poskliznuo i razbio glavu o mramorni pod svoje palače.
In-A-Gadda-Da-Vida Kako povijest umjetnosti svesti na dvije riječi? Jednostavno: droga i alkohol. Ovog puta ćemo drogu ostaviti po strani i posvetiti se alkoholu. No, gdje uopće početi? Iako su mnogi inspiraciju pronalazili u čašici, neki od njih su Douglas Adams, Jackson Pollock, Ernest Hemingway, Charlie Parker i Metallica (jedno su vrijeme nosili nadimak Alcohollica), jedna priča izdvaja se kao posebno... inspirativna.
Bend Iron Butterfly prvi je album izdao 1968. Bio je toliko 'uspješan' da je bubnjar radio u pizzeriji kako bi bend mogao opstati. Sve se promijenilo kada je jednog dana nakon posla bubnjar Ron Bushy svratio do studija i čuo klavijaturista Douga Inglea kako svira nešto novo. Upitao je kako se zove to što svira i dobio odgovor In-A-Gadda-Da-Vida. To je postalo službeno ime pjesme i ime njihovog sljedećeg albuma, koji je prodan u više od 25 milijuna primjeraka.
I sve bi bilo u redu da se kasnije nije saznalo da je ime skladbe zapravo bilo In the Garden of Eden, no Ingle je bio toliko pijan da je promrmljao besmislicu koja se svidjela ostalim članovima benda i tako postala ime jednog od najprodavanijih albuma u povijesti.
Izgovaranje abecede unatrag i ples Inspiracija i izlika mnogim ljudima koji se žele 'baviti' alkoholom sigurno je ovaj video:
No, treba imati na umu da priče i mitove o velikim djelima pijanaca treba konzumirati uz prstohvat soli. Gornji video je ulomak iz humoristične serije i nema nikakve veze sa stvarnošću. Za svaku inspirativnu priču o alkoholnim užicima postoji barem milijun depresivnih priča o razbijenim nosevima, snovima i obiteljima. Zato sljedeći put kada se poželite ubiti u alkoholu, u nadi da ćete svojim odvažnim istupom promijeniti tijek povijesti i inspirirati čovječanstvo, stanite i razmislite. Zakon vjerojatnosti nije na vašoj strani i vjerojatno će sve završiti videom poput ovog:
Baci oko i na ovo! arti-201010200804006 arti-201011110070006 arti-201010140787006 arti-201010150670006 arti-201011050065006