Visoko zarazna delta varijanta koronavirusa širi se svijetom, a zbog nje sve je više i ponovnih karantena.
Prvi put identificiran u Indiji, sada čini preko 25 posto Covid slučajeva u SAD-u, i na putu je da postane dominantni soj, pokazuju podaci Centra za prevenciju i kontrolu bolesti. Znanstveni savjetnik Bijele kuće Anthony Fauci upravo je delta soj okarakterizirao kao "najveću prijetnju istrebljenju Covida-19".
Inci Yildirim, specijalistica za dječje zarazne bolesti s Yale Medicine i cjepivolog, nije iznenađena onim što se događa. "Svi se virusi razvijaju s vremenom i podvrgavaju se promjenama dok se šire i repliciraju", kaže ona.
Ali jedna stvar koja je jedinstvena u vezi s Deltom jest koliko se brzo širi, kaže F. Perry Wilson, epidemiolog s Yale Medicine. Širom svijeta, kaže, "Delta će sigurno ubrzati pandemiju".
Prema aktualnim istraživanjima delta varijanta, službeno vođena kao B.1.617.2, najzarazanija je trenutna varijanta koronavirusa - prema podacima iz Velike Britanije, radi se o 40 do 60 posto većoj zaraznosti od alfa soja, prvotno identificiranog na ovom području, piše Scinence Alert.
Delta varijanta koronavirusa mogla bi predstavljati 90 posto novih slučajeva u EU-u do kraja kolovoza, ocijenio je prošli tjedan Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti. WHO za Europu očekuje da ta varijanta postane dominantna na kontinentu do kolovoza.
Što je delta plus soj?
Nije neuobičajeno da virus mutira i mijenja se, a upravo to primijetili su znanstvenici u Indiji, nazvavši novu pojavu - delta plus. Ova varijanta navodno je već pristutna u 11 zemalja svijeta, uključujući i SAD, no dodatna istraživanja potrebna su kako bi se utvrdilo nosi li delta plus i veće rizike i opasnosti.
Imaju li obojeli od delta soja teže simptome?
Iako su potrebna detaljnija istraživanja, postoje indikacije da je tako. U časopisu Lancet objavljena je studija u kojoj se promatralo oboljele u Škotskoj, gdje je ovaj soj preuzeo primat. Zabilježeno je da je broj hospitaliziranih duplo veći od onih s alfa varijantom. Među simptomima navode se glavobolje, curenje iz nosa, temperatura, otečeno grlo, kratak dah.
Štiti li cjepivo od delta soja?
Dvije doze cjepiva za covid-19 štite, čini se, od veoma zarazne delta inačice koronavirusa, objavila je u četvrtak Europska agencija za lijekove (EMA). "Podaci koji se pojavljuju, a dobiveni su od konkretnih dokaza pokazuju da dvije doze cjepiva štite od delta varijante", rekao je Marco Cavaleri, zadužen za strategiju cijepljenja u EMA-i.
Broj zaraženih covidom-19 ponovo raste u Europi od prošlog tjedna, nakon deset uzastopnih tjedana pada, priopćio je u četvrtak europski ured Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) dok se širi val zaraznije delta inačice.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, radi soj se pojavio u 95 zemalja svijeta, a velike probleme radi u Australiji gdje su ponovno pooštrene mjere u suzbijanju zaraze. Južna Koreja bilježi pak najviše novozaraženih od početka godine.
Necijepljene osobe su u opasnosti
Najugroženiji su ljudi koji nisu cijepljeni protiv COVID-19. Djeca i mladi također zabrinjavaju. "Nedavno istraživanje iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazalo je da djeca i odrasli do 50 godina imaju 2,5 puta veću vjerojatnost da se zaraze Deltom", kaže Yildirim.
"Kako se starije dobne skupine cijepe, oni mlađi i necijepljeni bit će izloženi većem riziku od COVID-19 s bilo kojom varijantom", kaže Yildirim. "Ali čini se da Delta utječe na mlađe dobne skupine više nego u prethodnim inačicama".