Prvi afganistanski orkestar u potpunosti sastavljen od pripadnica ljepšeg spola priprema se u četvrtak i petak zasvirati pred političkom i ekonomskom svjetskom elitom u švicarskom odmaralištu Davosu gdje se do petka održava Svjetski gospodarski forum.
Trideset i pet djevojčica i djevojaka u dobi između 13 i 20 godina čini orkestar Zohru, osnovan prije nekoliko mjeseci. Koncert u Davosu bit će njihova prva produkcija u inozemstvu, a na programu je isključivo afganistanska klasična glazba.
"Afganistankama je jako teško, neki očevi i dalje djevojčicama zabranjuju da pohađaju školu, pa još i glazba", rekla je nedavno u intervjuu agenciji France presse Negina Khpalwak, glazbenica koja će u avionu na povratku kući proslaviti 20 godina.
"Ona je već simbol, prva dirigentica u zemlji", s ponosom ju je predstavio utemeljitelj Zohre Ahmad Sarmast, muzikolog i osnivač Nacionalnoga glazbenog instituta.
Orkestar koji je osnovan uz pomoć Svjetske banke i stranih donatora vjerojatno je prvi ženski orkestar u muslimanskom svijetu, kad je riječ o klasičnoj glazbi i velik je izazov onim snagama u Afganistanu koje i 15 godina nakon rušenja talibanskog režima nastavljaju gurati žene u drugi plan.
I u obitelji Negine Khpalwak, s izuzetkom njezinih roditelja, djevojčina posvećenost glazbi smatrala se nečasnom.
"Moja je baka upozorila mojeg oca:
"Ako pustiš Neginu u glazbenu školu, nisi mi više sin'", ispričala je. Suprotan očev potez pokidao je obiteljske veze.
Danas u Afganistanu samo 36 posto djevojčica i djevojaka ispod 25 godina ide u školu.
Članice orkestra Zohra smatraju da i njihov naraštaj mora učinti nešto za zemlju, u kojoj se, po riječima jedne od njih ljudi "svake minute boje za život".
Zarifa Adiba, osamnaestgodišnja violinistica koja je već nastupila izvan zemlje, točnije u njujorškom Carnegie Hallu, najviše od svega željela bi da se u Davosu pojavi Michelle Obama koju, kako kaže, obožava, a kad čuje njezine govore ponosna je što je žena.