Direktno iz Komina pred brojne znatiželjnike koji su došli kušati izvorni poljički soparnik. Cijeli proces nastanka tog tradicionalnog, nekad sirotinjskog jela, prezentiran je na splitskim Prokurativama.
"Poljički soparnik su dva vučena tijesta, tijesto je brašno, voda, sol. nadjev je blitva, ne smije biti mlada blitva jer pusti vodu, jedna kapula, maslinovo ulje i sol od začina“, objašnjava Željka Šarić iz OPG-a Šarić Trnbusi.
Bez dobro pripremljene žeravice u Kominu nema ni dobrog soparnika, dometnuo je Ante Šarić iz OPG-a Šarić Trnbusi: "Ovo je tradicija takva ostala od davnina da se peče ovako - nikakva peka, nego ide na žeravicu i ide po njemu to se pospe i tako se peče, jedno 10 do 15 minuta i onda se opuše metlicom i krpom".
A za kraj se premaže maslinovim uljem i pospe češnjakom, dodaje Ivanka iz Splita uz opasku: „Ma premija, ja bih toga pola pojela, ja to volim" dok Carla iz SAD-a ističe: "Probala sam već Soparnik na tržnici, ali nije kao ovaj."
Iako ima zaštićeno zemljopisno podrijetlo, mnogi bez licence rade soparnik i prodaju kao poljički, a Ivanka Luetić Boban iz udruge Rera upozorava: "Apsolutno je problem, ali to je stvar na institucijama naše države. Koliko ja znam, samo njih 12 ima pravo peći soparnik i oni su u udruzi“.