Protivnici cijepljenja vole se fokusirati na događaje iz života koji "dokazuju" da je cjepivo opasno, takovane anegdotalne dokaze, a 2009. jedna takva anegdota je postala viralna: slučaj Desiree Jennings koja je tvrdila da je zbog posljedica cijepljenja protiv obične gripe počela hodati kao rak. U vrijeme kada cijeli svijet čeka na cijepljenje ili mu se protivi, nije loše podsjetiti na njega.
Jennings, profesionalna navijačica washingtonskog tima američkog nogometa i njezin liječnik tvrdili su da joj je cjepivo protiv gripe izazvalo brojne jake nuspojave. Točnije, živa u cjepivu. Jedna od najznačajnih, tvrdi Jennings, bila je ta da nije mogla hodati prema naprijed, dok je unazad mogla hodati bez problema, a morala se kretati lijevo-desno, poput raka, piše IFLS.
Jennings smatra kako je razvila distoniju, poremećaj pokreta obilježen stalnim ili intermitentnim mišićnim kontrakcijama koji uzrokuje torzijske, ponavljajuće pokrete ili abnormalno držanje dijela tijela, a uz to je razvila i poremećaje u govoru. U videu prikazanom ispod teksta, Jennings je demonstrirala da bez problema može hodati unazad, te trčati prema naprijed. Uz sve navedeno, poprimila je i britanski naglasak.
Vijesti su masovno prenosile njezin slučaj, a antivakserska grupa Generation Rescue zahvalila je Jennings što je podijelila svoju šokantnu priču sa svijetom, napominjujući Amerikancima kako cjepivo može biti korisno, no da i može uzrokovati teške nuspojave.
Za to vrijeme, znanstvenici koji proučavaju distoniju smirivali su javnost. "Gledajući snimke objavljene u javnosti, možemo sa sigurnošću reći kako navedeni slučaj nije distonija", zaključili su u izjavi.
Jennings je sve izmislila?
Što se onda ovdje zapravo događalo? Inside Edition, program koji emitira različite vijesti, odlučio je pratiti Jennings bez njezina znanja.
"Uočili smo da Jennings normalno hoda, igra se sa svojim psima, šopingira, čak i vozi auto", prenijeli su o ovom slučaju. "Teško je povjerovati da je žena koju smo potajno promatrali ista osoba koja je tvrdila da je imala tešku reakciju na cjepivo protiv gripe".
Rashid Buttar bio je osoba koja je liječila Jennings, a on je pak tvrdio da su njezini simptomi posljedica žive koja se nalazila u cjepivu. Navedeni liječnik, inače osteopat, liječio ju je kelacijom – postupkom uklanjanja teških metala iz organizma. Takva terapija rijetko se koristi jer je često i opasna. Živa joj vjerojatno nije izazivala takve simptome, a veću količinu žive unosimo konzumiranjem konzervirane tune, nego što se nalazi u cjepivu.
Mnogi su smatrali kako je njezina bolest laž, te je sama Jennings uskoro postala internetski meme. Međutim, vjerojatno je da njezina bolest nije bila laž, iako nije bila niti uzrokovana cjepivom.
Izvještaj o njezinom liječenju otkriva kako je njezin doktor isključio sve druge bolesti koje izazivaju slične simptome, primjerice Guillain-Barréov sindrom, lajmsku bolest, ili pak multiplu sklerozu.
Profesor neurologije sa Sveučilišta Yale, dr.Steven Novella, u intervjuu je zaključio da je Jennings patila od psihosomatskog poremećaja, te je smatrala da će cjepivo uzrokovati posljedice, koje je ona tada fizički manifestirala, dodajući i kako je njezin oporavak zapravo "placebo efekt na steroidima".