POVRATAK U ŠKOLU /

Matematički zadatak koji je stvorio kaos, a sve zbog zbunjujuće metode: Znate li vi riješiti?

Image
Foto: YouTube

Matematički zadatak sa simpatičnim ilustracijama životinja postao je viralni hit na društvenim mrežama, te izazivao zbunjenost i oduševljenje među korisnicima dok pokušavaju izračunati njihovu ukupnu težinu

7.1.2025.
20:51
YouTube
VOYO logo

Matematički zadaci često privlače pažnju korisnika društvenih mreža, te izazivaju njihovu logiku, analitičke vještine i kreativno razmišljanje.
Jedan takav izazov postao je hit na YouTube-u, gdje su ilustracije simpatičnih životinja postavljene kao zanimljiva mozgalica s težinama koje treba izračunati.

Na prvoj ilustraciji prikazani su žaba i ovca, čija je ukupna težina deset kilograma. Druga ilustracija prikazuje žabu i konja, koji zajedno teže 20 kilograma. Treća ilustracija donosi kombinaciju konja i ovce, čija zajednička težina iznosi 24 kilograma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačno, postavlja se izazovno pitanje: koliko ukupno teže konj, ovca i žaba zajedno? Ovaj zadatak zahtijeva pažljivo razmišljanje i sposobnost povezivanja podataka kako bi se pronašlo rješenje.

Image
Foto: YouTube

Korištenje jednadžbe

Jedan YouTube korisnik odlučio je razjasniti kako riješiti ovaj matematički zadatak koristeći jednostavnu metodu jednadžbi, čime je dodatno privukao pažnju i olakšao rješavanje onima koji su se mučili s pronalaskom točnog odgovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za rješavanje ovog matematičkog zadatka potrebno je koristiti sustav jednadžbi kako bi se izračunale težine životinja – žabe, ovce i konja. Žabu označavamo slovom fff, ovcu slovom sss, a konja slovom hhh. Na temelju podataka iz zadatka, formiramo sljedeće jednadžbe:

  1. f+s=10 (težina žabe i ovce zajedno iznosi 10 kilograma)
  2. f+h=20 (težina žabe i konja zajedno iznosi 20 kilograma)
  3. s+h=24 (težina ovce i konja zajedno iznosi 24 kilograma).

Prvi korak: Izračunavanje težine ovce

Kako bismo pronašli težinu ovce (s), prvo oduzimamo drugu jednadžbu (f+h=20) od treće jednadžbe (s+h=24):

s+h−(f+h)=24−20

Nakon što se križaju ista slova s različitim predznacima (hhh), ostaje: s−f=4

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobivena jednadžba (s−f=4) zbraja se s prvom jednadžbom (f+s=10):

(s−f)+(f+s)=4+10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovdje se opet križaju ista slova s različitim predznacima (f), pa ostaje:

2s=14.

Dijeljenjem 14 s dva, dobivamo da je težina ovce s=7

Drugi korak: Izračunavanje težine konja

Nakon što znamo težinu ovce (s=7), prelazimo na izračunavanje težine konja (h). Koristimo treću jednadžbu s+h=24 i umjesto s uvrstimo njezinu vrijednost:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7+h=24.

Oduzimanjem sedam od 24 dobivamo: h=17.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, težina konja je h=17 kilograma.

Treći korak: Izračunavanje težine žabe

Na kraju, kako bismo izračunali težinu žabe (f), koristimo prvu jednadžbu f+s=10. Uvrštavanjem težine ovce (s=7), jednadžba postaje:f+7=10.

Oduzimanjem 7 od broja 10 dobivamo: f=3.

Težina žabe iznosi f=3 kilograma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačno rješenje

Sada kada znamo težine svih životinja – žaba teži tri, ovca sedam, a konj 17 kilograma – možemo izračunati njihovu ukupnu težinu. Zbrojimo sve tri težine: f+s+h=3+7+17=27

Dakle, težina žabe, ovce i konja zajedno iznosi 27 kilograma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prava zbrka oko zadatka

Dok su pokušavali sami riješiti ovaj zadatak, mnogi korisnici društvenih mreža, stvorio je izazove. Jednima je zadatak bio zanimljiva logička igra, drugi su pokušavali pronaći alternativne i jednostavnije metode za dolazak do rješenja, a treći su priznali da im je ovaj matematički izazov stvorio pravu zbrku u glavi.

"Je li još netko ovo riješio u 10 sekundi, a zatim pogledao video pitajući se što ste možda propustili?", "Budući da problem ne traži težinu svake životinje pojedinačno i prepoznavanje da postoje dvije od svake životinje nakon zbrajanja svih težina, jednostavnim dijeljenjem ukupnog zbroja s dva dobit ćete ukupnu težinu sve tri životinje. Zabavan problem", "Čak i ako krenemo prema algebarskom pristupu, nema potrebe rješavati svaku od varijabli, jer sve što nam treba je zbroj. Dodajte tri jednadžbe: 2(f+s+h) = 54, pa je f+s+h=27. I to je odgovor!", "Oh, moj bože, nema šanse da je ovo malo pitanje zbunilo svijet", "Samo sam promatrao njihovu težinu", pisali su.

fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike