Popis primjera panike koja se širila kroz ljudsku povijest, a koja se pojavljivala zbog toga što su se novim i nepoznatim fenomenima pripisivala nadnaravna svojstva, poduži je. Ovom ćemo se prilikom osvrnuti na slučajeve koji su bili pripisivani Sotoni glavom i bradom. Pardon, glavom i rogovima.
Pijetao iz Basela
Prirodni fenomeni i dan-danas inspiriraju ljude da koriste riječi kao što su 'magično' ili 'čarobno'. No, nekad su se takve riječi shvaćale predoslovno.
Zbog toga je u Švicarskoj 1474. godine održano suđenje pijetlu jer je – nesao jaja. Ne znamo na koje je načine tada utvrđen spol životinje, ali nesretni je pijetao, pod optužbom da je u njega ušao vrag, osuđen na smrtnu kaznu.
D&D
Patricia Pulling doživjela je najgore što se roditelju može dogoditi – sin joj se ubio.
Kad je gospođa Pulling saznala da je njezin sin igrao D&D sa svojim prijateljima, njegovo je samoubojstvo pripisala utjecaju Sotone koji se u igri manifestira u obliku brojnih nadnaravnih bića i zmajeva. Protiv kojih se igrači bore, no svejedno! (Dungeons & Dragons, sustav igranja koji je danas sveprisutan, kako u računalnim, tako i u društvenim igrama, bio je relativna nepoznanica '80-ih godina.)
Neinformirani roditelji digli su paniku, tužba protiv autora igre završila je na sudu, a bile su potrebne čak dvije godine da se suluda tužba odbaci, što je roditeljima dalo dovoljno vremena da glavnu krivnju za sve loše stvari u životu svoje djece prebace s D&D-a na rap-glazbu.
Sotonini tragovi
Priča koja se odigrala tijekom zime 1855. godine u Engleskoj još je jedan primjer koji potvrđuje koliko ljudi mogu biti glupi.
Naime, mještani su se probudili i pronašli neobične, savršeno usporedne tragove koji vode kroz njihovo mjesto, preko zidića, pa čak i preko krova kuća.
Rulja se oboružala i krenula u potjeru za stvorom koji je to napravio, a vjerovali da je riječ o samoj Sotoni. No, sva sreća, nisu ga našli. Kao prvo, zato što je izmišljeni lik, a kao drugo jer se zapravo radilo o klokanu koji je pobjegao iz lokalnog zoološkog vrta.
Ne želimo uopće razmišljati o tome bi li prepoznali klokana i što bi mu napravili da su procijenili da je ipak riječ o nekakvom vragu.
Sotonski papa
Martin Luther pokrenuo je jednu od najvećih teorija zavjere u povijesti, koja se održala do danas.
Osim što je optužio Vatikan da surađuje sa samim Sotonom, iz njegovih su se kritika razvile brojne teorije, pa su tako nacizam, atentat na Lincolna, islam i masoni rezultat sotonskog pape.
Opatice iz Loudona
Nevjerojatna stvar odigrala se u ranom 17. stoljeću u samostanu u francuskom Loudonu. Grupa opatica tvrdila je da ima vrlo izražene seksualne snove i nagone, a protagonist je stanoviti svećenik Grandier.
Stručno povjerenstvo, u kojem god obliku ono postojalo, donijelo je odluku da slučaj treba ispitati jer su opatice vjerojatno opsjednute, a za to je kriv dotični svećenik koji je u savezu s mračnim silama.
Kad je utvrđeno da opatice nemaju nikakve nadnaravne moći, da ne mogu levitirati, čitati misli, proricati budućnost, nego da se samo vole vrlo eksplicitno izražavati, suđenje svećeniku nastavljeno je uz druge dokaze.
Jedan od njih bio je ugovor koji je svećenik potpisao sa Sotonom, iako je bilo sasvim jasno da rukopis pripada jednoj od 'unesrećenih' opatica.
Sud mu je zabranio da se brani, a svatko tko je stao na njegovu stranu bio je mučen i novčano kažnjen. Na kraju je svećenik mučen i spaljen na lomači, a 'opsjednutost' opatica nije prestala.
Zbog toga je samostan postao turističko središte, a posjetitelji bi plaćali ulaznicu za egzorcizam. U širem smislu riječi. Naime, opatice bi zadigle suknje, govorile eksplicitne stvari, hodale na sve četiri, dirale se i općenito bile vrlo opsjednute. Seksom.
Sotonsko vrijeme
Engleski kralj James VI. imao je vrlo traumatičnu svadbu. Na putu iz Danske brod s njegovom nevjestom ušao je u oluju. Kad joj je kralj krenuo u susret, nevrijeme se pogoršalo i skoro potopilo budućeg kralja i kraljicu Engleske.
Umjesto da bude zahvalan (kome god) zbog toga jer je živ, zaključio je da se radi o zavjeri i da su se na njega okomile vještice.
Odmah je zarobio, mučio i ispitao desetke ljudi, a oni su, kako bi izvukli živu glavu, lagali i izmišljali sve i svašta, navodili imena, razloge i sve što im je padalo na pamet.
Optužio je nekoliko tisuća ljudi, a nakon brojnih suđenja, pogubljeno je oko 4.000 'krivaca'.
Rock-glazba
Rock-glazba svakako je jedan od poznatijih suvremenih proizvoda Sotone. Ne samo da pakleno dobro zvuči, nego ima i duboku poruku. Toliko duboku da se pjesme mora slušati unatrag da bi se otkrila poruka.
Ta je teorija, točnije plod bujne mašte, čak završila na sudu kad su članovi metal-benda Judas Priest optuženi da su subliminalne poruke u njihovim pjesmama bile povod za samoubojstvo dvojice mladića.
Naravno, optužba je s vremenom odbačena, a nikakvi dokazi o subliminalnim porukama nisu pronađeni. Iako se neki i dan-danas kunu da mogu prepoznati sotonske poruke kad slušaju određene rock-pjesme unatrag, posve je jasno da je to rezultat sugestije i da slušatelj jednostavno čuje ono što želi čuti.
No, unatoč svemu, takvih optužbi ima i dan-danas. Čovjek bi pomislio da smo nešto naučili iz tako bogate povijesti demoniziranja običnih ljudi.